יום שישי 19 אפריל 2019  03:31
למלשינים יש תקווה

נציבות מס ההכנסה החליטה באחרונה להכפיל את דמי ה"עמלה" שמקבלים אזרחים המוסרים מידע על עברייני מס למיניהם ותובעים תגמול.

מכאן ואילך יקבלו המודיעים הללו סכום מזומן פטור ממס בשיעור של 20 אחוז מהיקף תוספת המס שתגבה בעקבות הלשנתם.

רשויות המס במדינה נהגו מאז הקמת המדינה להעסיק מלשינים סמויים שקיבלו "קביעות", זכו לכינוי הסוואה פיקנטיים והשתכרו היטב גם במסגרת 10 אחוז. המסורת היהודית אוסרת, כידוע, הלשנות למיניהן אך אינה מפרטת את סוגי ההלשנה.

בעדה החרדית מכונים מלשין "מויסר". הוא נרדף בשל כך, אבל בתחום המס אין בעיה. מאז ומתמיד זוכה המערכת העסקית החרדית להעדפות מסיבות שלא קשה לנחש אותן. הלשנות במגזר זה אינן מביאות, איפוא, תשואה.

ככל הידוע ההחלטה להעניק תמריץ כספי גדול יותר למלשיני המס מושפעת מהירידה הבלתי פוסקת בהיקף גבית המס תוצאה של המצב הכלכלי. המטרה היא לעודד מספר רב של אזרחים למסור מידע.

ראשי נציבות מס ההכנסה טוענים, כי מודיע בשכר אינו שונה מעד מדינה הזוכה לתגמול על הפללת שותפים לעבירה. זהו ללא ספק נימוק צימחוני, מאחר שמלשין המס אינו בהכרח עבריין שמבקש לחלץ עצמו מצרה.

אם יש מטרה לגבות מס אמת, אפשר היה לחפש דרכים מכובדות יותר של שיפור מערכת הגביה ואכיפת החוק המקצועית - במקום לתגבר את מערך המלשינים ולשדרג אותם.

קיים חשש מזמן שבמדינה הולך ומתגבש מעמד חדש של מלשינים בתחומים שונים, שעושים זאת מאינטרסים שונים ומגוונים לרבות פוליטיים.

כל מי שמעניק לגיטמציה להלשנה, מסייע ליצירת נורמה חברתית חדשה שעל פיה הלשנה היא לא רק חוקית אלא גם משתלמת תרתי משמע.

תאריך:  02/11/2002   |   עודכן:  02/11/2002
אריה אבנרי

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מי ומי בפרשה:
 אריה אבנרי / Arie Avneri רשימות קודמות

01/11/2002  |  יואב יצחק  |  מאמרים
כאשר דן בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ בעתירות בעלות השלכות פוליטיות, נטען נגד השופטים שהם "מנהלים את המדינה". גורמי ימין מאשימים אותם כי הם משתלטים באופן לא דמוקרטי על מוסדות השלטון.
במבט אישי זה, האחרון שעוסק באסטרטגיית הכלה מוצגים קווי הפעולה העקריים שלה, לאחר שבמבטים אישיים 40, 41, הסברנו את הצורך בה ואת מטרותיה.
ועדת החקירה הפרלמנטרית לנושא תאונות הדרכים, דנה השבוע בנושא הנהיגה ברכב חירום.
31/10/2002  |  עמוס באר  |  מאמרים
סוכרת הינה אחת המחלות הוותיקות ביותר, וכבר בתורה יש רמז לכך. למרות הוותק הרב, רק במאה השנים האחרונות החלה להתבהר התמונה הכוללת לגבי המנגנון והסיבה להיווצרותה.