שבת 04 דצמבר 2021  03:19
אבירי איכות השלטון?

▪  ▪  ▪
מדי שנה, מקיימת "התנועה למען איכות השלטון בישראל" טכס הענקת מדליות בשם "אות אביר איכות השלטון". זוכים בו מי שפעלו למען... למען מה בעצם? איכות שלטון? ומה אם מסתבר ש... המממ... היו קצת בעיות עם הרקורד של אביר מסויים? סביר להניח שהתנועה לא תאפשר לפאשלה כזו לעבור בשלום, נכון!?

ובכן, ביום 30.5.05, פניתי בהסתייגויות ועד היום טרם נעניתי. למען האמת, קצת הופתעתי. בכל זאת, התנועה למען איכות השלטון, זו שדורשת מכולם איכות ואתיקה בסדרי מינהל... שהיא לא תענה? להסתייגות מנומקת? הנתמכת במסמכים חד משמעיים? אוף... שוב נפלתי למלכודת התמימות!

כדי למנוע ספיקות, פרסמתי ביום 12.6.05 את ההסתייגות המלאה באתר הפורום של התנועה, והתרעמתי שאיני מקבל מענה. הפורום מתנהל ב"תפוז" ומנהל אותו שוקי לבנון, עיתונאי ומנהל מחלקת הדוברות ויחסי הציבור, כמתואר באתר התנועה. לבנון, היה בין ששת מקבלי ההסתייגות. וכך חולפים להם עוד כמה ימים, ומועד חלוקת האותות קרב מאד, ועד כה, תשובה אין.

הכל החל לפני מספר שבועות, כששמעתי על הכוונה להעניק את אות אביר איכות השלטון לגב' טנה שפניץ, מי שהיתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. היה זה יותר מדי אפילו לאדם כמוני, שאפשר לומר עליו שהוא כבר ראה כמעט (!) הכל.

אני מכיר את פעילותה היטב. ביום 30.6.99, הצלחתי לקבל בבג"צ (7152/97) פסק-דין המחייב את משרד המשפטים לקבוע קריטריונים למינוי חברי ועדות ערר למס-רכוש, כך שיימנעו ניגודי עניינים, שהיו בלתי מתקבלים על הדעת. ברור היה שפעילות הוועדות תיפגע, כי הכל שם היה "נגוע ביותר". כדי להימנע מכך, שפניץ כינסה בלשכתה דיון ביום 17.8.99 בהשתתפות בכירים ממשרדי האוצר והמשפטים, שקיבלו החלטה ש"אין מקום לקבוע קריטריונים". היה זה סירוב במודע למלא אחר פסק הדין ונשלחה אלי הודעה בכתב (!).
כנגד החלטה זו פניתי שוב לבג"צ (6895/99). כדי להתגונן, המשיבים... תקפו את הגיונו של פסק הדין. צעד זה היה יותר מדי, אפילו עבור בג"צ. ביום 6.12.99, ההרכב בראשות הנשיא אהרן ברק הוציא צו על-תנאי נגד המשיבים (שרי האוצר והמשפטים והיועמ"ש) האומר: "מדוע לא יבטלו את החלטתם שלא לקיים את פסק הדין בבג"צ 7152/97?" אין ספק שמדובר בצע"ת יחיד מסוגו בארץ וספק אם יש לו תקדים גם בעולם השלישי.

הנימוקים למתן "אות האביר" לשפניץ, הופיעו באתר התנועה כדלקמן ומזכירים לי קטע מסאטירה:

"בהוקרה על תרומה ייחודית לשיפור איכות השלטון ולשמירה על טוהר המידות בשירות הציבורי, לקידום כללי האתיקה ומניעת ניגוד העניינים בשירות הציבורי, תוך הפגנת מקצועיות, חריצות, מסירות, יעילות ויושרה.

בפעילותה הנחושה להנהגת סטנדרטים של יושרה והגינות בתחום האתיקה היא משמשת אות ומופת למשרתי הציבור בישראל."

מי שסובר שאלה כל הטענות כנגדה, שוגה!! להסתייגות צורפה עתירה לבג"צ (7041/99), המתארת את גודל המחדלים במועצה לבתי דין מינהליים, ששפניץ היתה בה הרוח החיה ובין חבריה נמנו גם מני מזוז והשופט דן ארבל.

בעתירה שובצו ציטוטים מפרוטוקולים מדיוני המועצה שהגיעו לידי. התברר כי עד לדצמבר 98' (איני יודע מה המצב כיום) לאיש מחברי המועצה לא היה כל מושג אפילו אילו ועדות ערר פועלות בישראל, לאילו עניינים, מתוקף אילו חוקים, מיהם החברים, כיצד הם מתמנים... פשוט כאוס טוטאלי. אפילו לא היה נוהל, כיצד לטפל בתלונה מצד אזרח כנגד חבר ועדה. תלונות שהוגשו למשל למשרד המשפטים על ידי נישומי מס רכוש, היו מועברות לטיפול ותגובה אל דב שטאוב, מנהל מס רכוש, שהוא למעשה יריבו של המלין.

לעניות דעתי, זוהי חובתו של כל אזרח בישראל, לא כל שכן כאלה שעיסוקם במשפטים, לעיין היטב בעתירה זו כדי להבין עד היכן מרחיקים הדברים לכת.

משהחלטתי לפנות בהשגה לתנועת האיכות, התחלתי להתעניין במתרחש מסביב ל"אות האביר". מצאתי למשל, שהשופטת דליה דורנר, מי שקבעה בפסק דין שעל שופטים לא חלים כללי אתיקה, היא הזוכה בקטגוריית הרשות השופטת. המשכתי לבדוק ומצאתי שוועדת ההמלצות בראשות השופט יצחק זמיר, מנתה שבעה חברים שחמישה מהם הם משפטנים וביניהם שני שופטים בדימוס, והקוראים מוזמנים לעיין בדעתי על הרכב הוועדה והיושב בראשה. לא ייפלא שהשנה, זכו ב"אות האביר" שני שופטי בי"מ עליון בדימוס. זמיר נהג כחבר הנהלה שהעניק לחברו "עובד מצטיין" וראוי היה שיבחר נניח בשופט זוטר.

מהון להון, מצאתי שלוועדה הוגשה הסתייגות נוספת, כנגד קרן סאקט"א רש"י, שהיא הזוכה ב"אות האביר" בקטגוריית חינוך וחברה. מדובר בקרן הפילנטרופית שאין חולק על תמיכתה האדירה לפרוייקטים בחינוך נוער. לטענת המסתייג, הקרן, המממנת את כפר הנוער בן-שמן, החלה בשלב מסויים לבנות בכפר משרדים לעשרות פקידי הקרן, ומגרשי חנייה לעשרות מכוניות בשכנות לדיירים המתגוררים במקום, באופן המזכיר השתלטות על נדל"ן וללא אישורי בנייה.

לידי הומצאה תכתובת בין האיש תושב המקום ושכניו, עורך דינם, הנהלת כפר הנוער בן-שמן, מנכ"ל קרן סאקט"א רש"י ופניות אל התנועה לאיכות השלטון. מבלי להביע דיעה באשר לצידקת הטענות שאותן לא בדקתי לעומקן, הרי שהתכתובת המרובה, שמות המעורבים בעניין ותוכן הדברים, מעידים שכנראה יש כאן "פרשה" הדורשת חקירה ובירור, אך לא כך התייחסו לכך בתנועה לאיכות השלטון.

על האופן שבו טופלה הסתייגותו, כותב לי האיש:

"הערר על בחירת קרן סאקט"א רש"י ומנהלה כיקירי איכות השלטון נעשה על ידי אישית כחבר פעיל בתנועה. בערר העליתי פעילות מ'החצר האחורית' של הקרן ומנהלה, שמלווה בפגיעה בוטה במשפחות הגרות בשכנות ורצופה עבירות והתעלמות מחוקי התכנון והבניה. על התנהלות זו (ולא על פעילותה המבורכת של הקרן) לא מגיע לדעתנו אות אביר איכות. נציגי התנועה אמנם התרשמו שנעשו מעשים שלא ייעשו ודיווחו על כך להנהלת התנועה.

"תהליך הניעור שלנו מההסתייגות, היה על ידי העברתה לראש ה'גוף הציבורי' שעומד מאחורי בחירת המועמדים לאות, תוך הדגשה שאותו גוף ציבורי הוא עצמאי לחלוטין בהחלטותיו ואינו קשור בשום צורה לתנועה. בכך, נסללה הדרך לראש הגוף הציבורי לקבוע שאין מקום לשנות את ההחלטה - להעניק את האות לסאקט"א רש"י. ראש הגוף הציבורי, צבי זמיר, לא בדק דבר, לא נפגש איתנו, גם לא דיבר בטלפון... שום כלום. לפי מה שהוסבר לנו, ב'ניירות' שסיפקנו לו, לא היה לדבריו מספיק 'בשר', ולו ע"מ להרהר, שלא לומר לערער על החלטתו."

ובכן, ביום 21.6.05 בערב, יועבר הטקס בשידור ישיר בערוץ הראשון בטלוויזיה וברשת ב'. הקוראים מוזמנים לצפות ולהאזין, ולהרהר, כמה שפר מזלנו, שיש לנו מי שמגן על איכות שלטוננו.

תאריך:  18/06/2005   |   עודכן:  18/06/2005
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בחודש האחרון האלימות געשה בתוך מדינתנו הקטנה. ילדים נרצחים, חיילים מתמוטטים במסיבות סיום מסלול, במקום בשטח (שלא עלינו), ילדים מסוממים עד מוות מסתובבים חופשיים ברחובות ודבר לא נעשה בנידון. כמובן, למי יש זמן לעשות משהו בנידון כשחצי מהשרים שיושבים שם למעלה הם מושחתים? חצי מהשרים שיושבים שם למעלה, מערבים את נשותיהם, שאינן מבינות דבר וחצי דבר בפוליטיקה של מדינת ישראל, אלא בטקטיקות העוסקות בנושא: כיצד ניתן לפרק מדינה שלמה מבלי לשבור ציפורן.
18/06/2005  |  מיכאל גלפרין  |   מאמרים
בניין המחכמה או התנקזיה צמוד לחומה המערבית של הר הבית ותוחם את רחבת הכותל בצד מערב. אך הבניין אינו סוף הכותל. החומה נמשכת מעברו השני של בניין המחכמה ובה שני שערים. הראשון שבהם נמצא ממש בצידה השני של המחכמה והוא שער השלשלת, כי לפני השער יש שני עמודים קטנים ושרשרת חיברה ביניהם.
18/06/2005  |  יונה סוקולובסקי  |   מאמרים
בת 28 קיימה יחסים עם בן 14...
18/06/2005  |  נסים גבאי  |   מאמרים
היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, טובל ואתרוג בידו. הוא אינו יכול להמשיך עוד בתפקידו. הבומרנג ששלחו עופר שלח ורביב דרוקר, הטוענים שתוכניתו המדינית של ראש הממשלה נועדה כדי להסיר ממנו את האיום בהגשת כתבי אישום, מציב את מני מזוז בעמדה מכוערת במיוחד.
18/06/2005  |  ד"ר חיים משגב  |   מאמרים
על-מנת להבין את דרכו של הנשיא אהרן ברק בפסיקותיו העקרוניות בעליון, ומה היעד אליו הוא שואף להגיע ולמה הוא מתכוון בהכריזו לאחרונה על עידן הציונות המודרנית, עלינו להכיר את תפיסת מהות המדינה והחברה המקובלת בשמאל האירופי ובשמאל הישראלי (אני מבחין בארץ, בין שמאל לסמאל כפי שהמונחים יובהרו לקורא להלן).
18/06/2005  |  פנחס לבקוביץ'  |   מאמרים