יום חמישי 30 יוני 2022  13:09
השופטת כהן - אל תוותרי
אין לי מילה טובה אחת לומר על השופטת הילה כהן. מי שמאחרת בקביעות ואפילו אינה מודיעה לממתינים לה, מתעמרת בציבור. והפרוטוקולים... אבל מה כל אלה לעומת מעשיהם החמורים והלא אתיים של נבחרי מערכת המשפט הבכירים ביותר?
13/09/2005  |   שבתאי עזריאל   |   מאמרים   |   פרשת השופטת הילה כהן   |   תגובות

▪  ▪  ▪
מדוע אני קורא לשופטת הילה כהן לא לוותר?

אכן, יש בעלי תפקידים במערכת המשפט והשלטון, שבהשוואה אליה, עשו מעשים חמורים בהרבה, אך הם לא נענשו ויתכן שאף זכו הודות לכך בקידום בתפקידם, ולהלן שלל מקרים וליקויים להשוואה:

מה עם פקיד מס שמוליך אותך שולל במתכוון ומחייב אותך לשלם כמה עשרות אלפי שקלים בניגוד לחוק (ולמרות זאת, אינו מפוטר ואף אינו עומד לדין, אלא זוכה בקידום על הצלחותיו)? האם מישהו יטען שכאן מדובר בפקיד ולכן "מותר לו"?

מה עם פקיד מס, המדווח לוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שמחדלים שהתגלו על-ידי מבקר המדינה, טופלו, אך מסתבר שאין לכך ידיים ורגליים?

מה עם חבר ועדת ערר שמבחינתך הוא שופט לכל דבר ועניין, אך מסתבר שהוא מקיים קשרי עבודה עם הפקיד שהוא יריבך לדיון?

מה עם שופט בדימוס המכהן כראש ועדת ערר באופן פסול במשך שנים מרובות, בידיעת משרד המשפטים ולשכת היועץ המשפטי לממשלה?

מה עם פרקליט ממחלקת הבג"צים, שמפברק מצגת לבית המשפט ומצליח לגרום לכך שתפסיד בעתירה? ולאחר שלשכת עורכי הדין מוצאת שיש מקום לפתוח נגדו הליך משמעתי, מחליט היועץ המשפטי לממשלה - תוך ניגוד עניינים - לבטל את ההליך?

מה עם פרקליטת מדינה המחליטה לדחות ערר על הפסקת ההליך, למרות שבעת האירוע היא היתה הממונה הישירה של אותו פרקליט, והגילויים היו עלולים לפגוע במועמדותה להתמנות לבית משפט עליון?

מה עם יועץ משפטי לממשלה (אחר), שסובר שאין מקום לרשום בתיקו של אותו פרקליט הערה על מעשיו, ותיקו נותר נקי, לא כתוצאת "מעשה בית דין", אלא תוצאת החלטת ממונה?

מה עם יועץ משפטי לממשלה ופרקליטת מדינה, שנציגיהם מחליטים, בכתב, שלא לקיים פסק דין של בג"צ?

מתי יצא בישראל עוד צו על תנאי נגד יועץ משפטי לממשלה, שינמק "מדוע לא יבטל את החלטתו, שלא לקיים פסק דין של בג"צ?"

כיצד יתכן שאותו היועץ המשפטי לממשלה הזה, מתמנה לאחר מכן לשופט של בית משפט עליון?

מה עם שופט מכהן, שנבחר הודות לדילים בוועדה ומבלי שההסתייגויות כנגדו נבדקו?

מה עם שופטת של בית משפט עליון, שבתה היא פרקליטה ומופיעה בפני חבריה לעבודה?

מה עם יועץ משפטי לממשלה, המחליט בעניין העמדתו לדין של אדם, שהוא בעלה של שופטת שהוא מופיע בפניה בעצמו או באמצעות נציגיו?

מה עם נציבת תלונות הציבור על השופטים, שהתמנתה לכהן, בעת שאינה כשירה להתמנות לתפקיד?

מה עם נשיא בית משפט עליון, שמחליט שתביעת דיבה נגד שופטת של בית משפט עליון, תתנהל בפני שופטת של בית משפט שלום (החלטה שאינה מתיישבת עם החלטותיו הקודמות ועם ההגיון), אך מסרב לנמק את החלטתו?

כל המקרים המפורטים לעיל מוכרים לי היטב ובכולם הייתי מעורב באופן אישי. אלה אינם הליקויים היחידים שמצאתי. לו לדעתי שאלו, אזי לעומת המקרים שאנוכי חוויתי - כאחרים שבאים במגע עם מערכת המשפט - הייתי מעדיף ללא היסוס שהליקויים היחידים שאתקל בהם יהיו פרוטוקולים מפוברקים נוסח הילה כהן, שנועדו אך ורק להסתיר איחורים.

ולגבי הילה כהן ומאבקה להישאר במערכת - נוצר כאן מצב מעניין, שהכניס לתזזית את כל עולם המשפט, והמחישה לכל עד כמה הנורמות מעוותות.

לפתע הסתבר לציבור ששופטים של בית משפט עליון אינם רואים כל פגם במעשיה ומן הראוי שלפני כל טענה כלפי הילה כהן, יתכבדו הללו וינמקו את החלטתם.

מי שמנוסה במגעים עם מערכת המשפט, לא היה תמה כלל וכלל על ההחלטה, אילו התקבלה בדלתיים סגורות. המהומה נוצרה כאשר הדברים נודעו בציבור. התוצאה הסופית היא, שהליכתה של הילה כהן לא תפתור מאומה והמערכת לא תהפוך לפתע לנקייה. השאלה עתה היא כבר לא הילה כהן, אלא מה הנורמות?

לפיכך, ולמרות שאני דוחה מכל וכל את מעשיה של הילה כהן, אני קורא לה שלא להתפטר, כדי שהמערכת לא תשקוט ולא תירגע, עד שייחשפו ליקוייה המוסתרים.

תאריך:  13/09/2005   |   עודכן:  13/09/2005
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בשנים אחרונות מנסים יהודי אתיופיה לפרוץ את החומות הבצורות שמפרידות ביניהם לחברה הוותיקה ונאבקים כדי להיות שווים במדינת ישראל, אליה חלמו להגיע במשך 2,500 שנות גלות.
13/09/2005  |  איינאו פרדה סנבטו  |   מאמרים
שדיים, בשבטים מסוימים באפריקה, אינם זוקפים את גבותיהם של הגברים המקומיים. בחברה המערבית, הגבות מזדקפות, ובחברה המוסלמית, הגבות, ועוד משהו.
13/09/2005  |  נרי אבנרי   |   מאמרים
ההחלטה לדחות את יישום תקנות חוק סרבנס אוקסלי על חברות זרות הנסחרות בארה"ב בשנה נוספת, אשר נתקבלה לפני מספר חודשים, היוותה גלגל הצלה של ממש לחברות מישראל, שרובן כלל לא היו ערוכות לחוק.
13/09/2005  |  דיוויד דונין  |   מאמרים
ישנן אמיתות שהשתרשו בציבורת ועיתונאים כלכליים ממשיכים לטפח אותן, מבלי להיות מודעים לכך שהם פשוט מאכילים אותנו במטבעות לשון שחוקות וחסרות יסוד. אביא כמה מהן ואנסה להפריכן.
12/09/2005  |  נחמיה תנא  |   מאמרים
לפני כחודש ימים הותר לפרסום לראשונה כי בית דין מיוחד שהוקם על-ידי בית המשפט העליון אשר כלל את סגן נשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין, והשופטים אליעזר ריבלין ומוסיה ארד הרשיע את שופטת בית משפט השלום לעניינים מקומיים בחיפה, הילה כהן, בעבירות של התנהגות שלא כהלכה במילוי תפקידה ובהתנהגות שאינה הולמת שופט בישראל.
12/09/2005  |  מיכאל דבורין  |   מאמרים