שבת 02 יולי 2022  17:02
שלטון הוועדים
25/07/2002  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   יומני אבנרי   |   תגובות
 שמות קשורים
  חברת החשמל
  מכס
  הטלוויזיה החינוכית
  שביתה
  סיכסוך עבודה
  יורם אוברקוביץ
  עמיר פרץ
  עם אחד
  התעשיה האוירית
  חיים כץ
  אברהם פורז
  בנק לאומי
  לואי רוט
  ההסתדרות

▪  ▪  ▪
ההסתדרות הכריזה בסוף השבוע על סיכסוכי עבודה במשק, בשורה של גופים כלכליים וציבוריים, בהם: חברת החשמל, המכס, הטלוויזיה החינוכית ועוד.

המשמעות המעשית היא, שחודש אוגוסט הקרוב יהיה לוהט יותר ואזרחי המדינה לא ילקקו דבש. עתה, מצפים בתור להחלטת הסתדרות, ועדי עובדים של חצי תריסר משרדי ממשלה, אשר פנו לאחרונה להסתדרות בבקשה שתכריז מייד על סיכסוך עבודה.

הוועדים מבקשים סיוע במאבקם המשותף נגד המעבר למשרדים חדשים, הממוקמים בבניין רחב מידות בירושלים. העובדים טוענים, בין השאר, כי הבניין החדש, המיועד לאכלס 1200 עובדים, אינו מתאים ליעודו מבחינה פיזית, ואין לידו כמות מספקת של מקומות חנייה.

נראה שמה שהרגיז את ראשי הוועדים במיוחד, הנה העובדה שבמשרדים הותקנו מצלמות קיר חדישות שבודקות את מוסר העבודה של עובדי המשרדים הללו. העובדה שהמשרדים החדשים עומדים ריקים, והממשלה ממשיכה לשלם מידי חודש דמי שכירות בסך מאות אלפי שקלים - לא שינתה את עמדתם.

הגוף הממשלתי הנוגע בדבר טוען בתגובה, שהמשרדים החדשים נבנו, למעשה, במתכונת משרדים ציבוריים מודרניים בארה"ב ובאירופה, והמאבק האמיתי הוא על העלאת שכר.

סוד גלוי הוא, שוועדי העובדים הגדולים במשק היו מאז ומתמיד קבוצות לחץ כוחניות, שניצלו את ישיבתם ליד הברזים כדי להחזיק את המדינה בגרונה. הם הכתיבו לא אחת מהלכים שהיו רצויים להם או מנעו החלטות ממלכתיות, שלא היו מקובלות עליהם.

הדוגמה החוזרת ונשנית היא של ארגון עובדי חברת החשמל, בראשותו של היו"ר יורם אוברקוביץ, שהצליח לאורך שנים למנוע קבלת חוק שימנע את המשך אספקת חשמל חינם לעובדי החברה בהווה ובעבר.

גם ההסתדרות החדשה-ישנה נכנעה מזמן לוועדים הגדולים, למרות שהחלטות חשובות התקבלו על דעתם של שליטי העובדים המחזיקים בעמדת הכוח שנים רבות ולא בהצבעות דמוקרטיות של כלל העובדים.

לא בכדי נכללים במסגרת המינויים לתפקידים אטרקטיביים בגופים הסתדרותיים קרובים לצלחות של ראשי ועדים. אפשר לנחש מדוע.
רשימת עם אחד, בראשותו של יו"ר ההסתדרות הנוכחי ח"כ עמיר פרץ, שהתמודדה בבחירות האחרונות לכנסת, הנה למעשה רשימה של ועדים גדולים שניסו להתברג באמצעותה לכנסת. השני ברשימה היה יו"ר עובדי התעשיה האוירית, ח"כ חיים כץ.

המועמד השלישי - יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל, לא נבחר לכנסת. הדעת נותנת, שאילו היה היום אוברקוביץ חבר כנסת מן המניין, אולי לא היה מצליח ח"כ אברהם פורז להעלות את הצעת החוק להגבלת חשמל חינם לעובדי החברה.

המציאות הוכיחה, כי הצלחותיהם של הוועדים הגדולים להיות נותני הטון במדינה, שימשה מתכון לוועדים בינוניים שהחלו לחקות את הישגיהם.

בתחום זה מגלה פעילות רבה הוועד החזק של בנק לאומי, בניצוחו של היו"ר הוותיק לואי רוט, המנהל בימים אלה מאבק חריף נגד הפרטת הבנק ללא תאום מוקדם. בשעתו התנגד ועד זה במשך תקופה ממושכת להעברת עובדים למרכז המחשוב החדש בלוד. בתום הסיכסוך יצא ועד העובדים עם חצי תאוותו בידו.

כך הוצב תמרור נוסף ביחסי העבודה הנוגע לחילופי משרדים ישנים בחדשים. ההסתדרות התייצבה לפני חצי שנה לימין עובדי הממשלה סרבני הדיור החדש, והכריזה סיכסוך עבודה שלא מומש עד כה.
אבל דווקא בתחום זה, ההסתדרות לא צריכה להזדרז ולא לעמוד על רגליה הקדמיות.

אלפי עובדי ממשלה אחרים מיועדים להעברה לקריה ממשלתית חדשה בתל אביב, ממתינים עכשיו להכרעת ההסתדרות שתקבע את התמורה להסכמתם לעבור. מן הראוי, אולי, שראשי ההסתדרות ישקלו פעם נוספת את עמדתם, ויקבעו אם זו השעה הנכונה להשבית חלק ממשרדי הממשלה ולתת גושפנקא להמשך ביזבוז כספי ציבור.

במקרים אלה לא מדובר על לחם ועבודה אלא על נוחות.

תאריך:  25/07/2002   |   עודכן:  26/07/2002
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
עורכי דין ותיקים שניהלו במשך שנים ארוכות משרדים צנועים והתפרנסו בכבוד מהמקצוע, אינם מחדשים עוד חוזי שכירות ועוברים לעבוד מסלון דירתם - כדי לחסוך דמי שכירות וארנונה. בכך הם מצטרפים לעורכי הדין הצעירים שזה מקרוב באו ושמוותרים כליל על פתיחת משרד על כל ההוצאות הכרוכות בכך.
25/07/2002  |  עו"ד ישראל כלוף  |   מאמרים
שבעה מותגי רכב מפורסמים מוכרת כיום חברת UMI, ייבואנית ומפיצת מכוניות ג'נראל מוטורס בישראל. שבעה סמלים צבעוניים מתנוססים כיום על שלטי החברה הפרושים ברחבי הארץ: שברולט, ביואיק GMC וקדילאק האמריקניות, אופל הגרמנית, סאאב השוודית ואיסוזו היאפנית. בקרוב עומד להיתווסף גם סימלה של דייהו הדרום קוראנית לרשימה.
25/07/2002  |  עמוס באר  |   מאמרים
המיסוי המוטל על הרכב בישראל, מוגדר פעמים רבות כ"רצחני". ב- 18 ביולי 2002, בשעת בין ערביים, המסוכנת ביותר לנסיעה בכבישים, התפרשה ההגדרה במלוא משמעותה המצמררת. כ- 30 אלף שקלים הפרידו בין נוסעי הסיטרואן המיושנת בכביש מספר 90, לבין הצלת חייהם. הכפלת ערך מחיר מכוניתם המשומשת, היתה מביאה אותם לסכום הנידרש לרכישת המזדה אשר פגעה בהם למוות.
25/07/2002  |  עמוס באר  |   מאמרים
בישראל חיים ונאבקים זה בזה שני עמים יהודים. העם האחד: ישראלי-חילוני בעל תפיסת עולם דמוקרטית-ליברלית, תרבות אמריקנית, שמכורתו יכולה להיות כל מדינה בעולם המערבי ו"אלוהיו" הוא בית המשפט העליון; העם השני: יהודי-דתי-חרד, המתקיים מעטיני המדינה המצומקים, מאמין בתורת ישראל האלוהית ובארץ ישראל "נחלת אבותיו", ונחוש בדעתו כי רק חוקי "ההלכה" הם החוק האמיתי העומד מעל לכל חוק שחוקקה המדינה החילונית; השאלה שעדיין אין עליה מענה - האם המצב הזה מוליך למלחמת אחים שסופה יהיה המסך האחרון בקיומו של העם היהודי.
24/07/2002  |  עמי דור-און  |   מאמרים
מזה זמן רב משמשות הכספות בבנקים כדרך מצויינת לשמירת כספים הרחק מעיניהן הבולשות של שלטונות החוק. במקרים קודמים של פריצת כספות העדיפו, על-פי הפרסומים, חלק מהנשדדים לא להצהיר כלל על תכולת הכספות, מתוך חשש כי מס הכנסה יחל בבדיקת המקורות של אותם כספים.
24/07/2002  |  רו"ח עופר אלקלעי  |   מאמרים