יום חמישי 30 יוני 2022  13:50
ביקורת על תנאי
31/07/2002  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   מבקר המדינה   |   תגובות
 שמות קשורים
  אריאל שרון
  אבי דיכטר
  שלמה כהן
  משה גדרון

▪  ▪  ▪
העתירה שהגיש בימים אלה לבג"צ עובד בכיר בשב"כ נגד ראש הממשלה אריאל שרון ונגד ראש השב"כ אבי דיכטר, בבקשה להוצאת צו שימנע מעובד מסוים בשב"כ להתמנות כמבקר פנים, עוררה הפתעה רבתי בשל ייחודה.

העותר טען, בין השאר, שהמועמד הפלוני לתפקיד המבקר שימש עוזרם של ראש השירות לשעבר עמי איילון ושל ה"ראש" הנוכחי. מעורבותו בפעילות השוטפת של השירות ובנעשה בחדרי החדרים פוסלת אותו מלמלא את תפקיד המבקר.

[ראש הממשלה צורף לעתירה מאחר שלפי החוק החדש של השב"כ, הוא הממנה את המבקר ותפקיד זה הינו היחיד המוסדר בחוק].

למען האמת העובדתית ראוי לציין, שאין זו הפעם הראשונה שהתעוררה בעיה סביב מינוי מבקר פנים לשב"כ.

לפני שלוש שנים התכנסה בסודיות "ועדת החריגים" הציבורית שתפקידה לדון על-פי החוק במקרים מיוחדים שבהם מתמנים לגופים ממלכתיים וציבוריים מבקרי פנים חסרי כישורים או "בעלי עניין".
חברי הוועדה הם מנכ"ל משרד המשפטים, נשיא לשכת רואי החשבון נשיא לשכת עורכי הדין, ונשיא לשכת המבקרים הפנימיים
על שולחנה של הוועדה עמדה שאלת מינויים של מבקרים חדשים למוסד ולשב"כ. שני המועמדים היו עובדים ותיקים מרושתים היטב אבל חסרי רקע של ביקורת.

ראשי שני הגופים החשאיים טענו, שאין מקום למנות אנשי חוץ חסרי ידע כמבקרים פנימיים והעתירו שבחים על המקצוענות של השנים בתחום עיסוקם.

לאחר דיון נוקב אישרה הוועדה את המינויים והנחתה את שני המבקרים להשתלם במקצוע הביקורת.

היחיד שהסתייג אז היה נשיא לשכת עורכי הדין, עו"ד שלמה כהן, שקבע בהתייחסו למבקר המוסד שבגלל אופי התפקיד אין זה ראוי שהמבקר יבוא משורות הארגון. ההיקש לשב"כ היה שקוף.

חוק המבקרים הפנימיים שנתקבל לפני עשר שנים קבע, שמבקרי הפנים צריכים לקבוע אם הפעולות של הגוף הציבורי המבוקר ונושאי התפקידים תקינות ואם ממצאי הביקורת של מבקר המדינה זוכים לטיפול הראוי.

החוק קבע עוד, כי המבקר יהיה כפוף למנכ"ל או ליו"ר הדירקטוריון ויעביר אליהם את הדוחות השנתיים או התקופתיים. בניגוד לדוח מבקר המדינה, דוחות אלה חסויים.

בעבר נמתחה לא אחת ביקורת על פעילותם של חלק ממבקרי הפנים. בין השאר נטען, כי דוחות שהגישו היו "צמחונים", מחשש להתעמת עם הממונים עליהם.

לשכת המבקרים טוענת מזה שנים, שרק רישוי המקצוע שיעשה באמצעותה, בדומה למקצועות חופשיים אחרים, יבטיח את עצמאותם ואי תלותם של המבקרים. לכך מתנגדים רואי החשבון החוששים שממסחור המקצוע.

כך או אחרת, נראה שיושרו האישי וכבודו המקצועי של המבקר הם שקובעים את אופי פעילותו.

דוגמה מוחשית לכך הוא המבקר הוותיק של מערכת הביטחון, אלוף (מיל.) משה ("מוסיק") גדרון, המסיים בימים אלה את שירות ממושך בתפקיד. גדרון בא, אומנם, מתוך המערכת, אבל ידע כיצד להיות "כלב שמירה" נאמן של מערכת הבטחון. המבקר הוותיק זכה להערכה רבה, אולי משום שמעולם לא נבח בחוץ אבל ידע מתי לנשוך בפנים.

תאריך:  31/07/2002   |   עודכן:  31/07/2002
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אם למישהו היו תקוות גדולות מוועדת רבינוביץ - הוא התאכזב. התיקונים היו קלים, המשמעויות לא מרחיקות לכת ולכן זה התקבל די בקלות. לפיכך אין פלא שהאוצר היה חייב לבוא עכשיו עם תוכנית מקיפה משלו, תוכנית אשר מנסה לתקן את הליקויים החברתיים-כלכליים על-ידי פגיעה כביכול ב"חלשים" - "תוכנית ברוטאלית", על-פי יפי הנפש.
30/07/2002  |  יהודה דרורי  |   מאמרים
באסון המטוס של מנצ'סטר יונייטד בפברואר 1958 במינכן, הוא היה הניצול העיתונאי היחידי. ששת חבריו ניספו. בשבוע שעבר הלך לעולמו, שבע אירועים ועיטורים, פרנק טיילור, עיתונאי בריטי ולוחם גדול למען עיתונות הספורט בעולם.
30/07/2002  |  משה לרר  |   מאמרים
לעתים קרובות מועלות טענות על טיב ההסברה הישראלית בחו"ל. העיסוק בכך מונע את הדיון העקרוני יותר לגבי תיפקוד משרד החוץ, לרבות סוגיית ההסברה. כשמדינת ישראל מדברת ב-2 קולות (לפחות), וכש"גורמים מדיניים" עלומים מבקרים את המדיניות הישראלית, הכשל איננו בהסברה, אלא ברובד בסיסי הרבה יותר.
30/07/2002  |  רון בריימן  |   מאמרים
המאמצים האדירים שמשקיעה האנושות בפיצוח כל סודות מחלת הסרטן הקטלנית, במטרה להתגבר עליה, נשאו עד כה רק פירות חלקיים. התשובה המוחלטת לשאלה מה הגורמים להיווצרות הסרטן ויותר מזה, איך מרפאים את המחלה, עודם בגדר תעלומה בלתי מפוענחת.
29/07/2002  |  עמי דור-און  |   מאמרים

29/07/2002  |  נסים ישעיהו  |   מאמרים