יום חמישי 30 יוני 2022  13:04
התוכנית להגנת עדי הציבור
מי שמוכן להעיד על מעשי פגיעה בציבור, נחשף לסכנות ואיומים ואין כל ספק שהוא זקוק להגנה. השאלה היא, מה קורה למי שמוכן להעיד, כאשר המדינה היא עוברת העבירה? איזו שאלה, הוא בוודאי יזכה להגנה במסגרת התוכנית, לא?!
03/01/2006  |   שבתאי עזריאל   |   מאמרים   |   תגובות

▪  ▪  ▪
זה מה שנקרא "עשו לי את היום". אני מתכוון לאור הנגוהות המסנוור שבקצה המנהרה, זה שהבליח בעוצמה כה מרובה מ"התוכנית להגנת עדים", העומדת להתרגש עלינו באופן כה מופלא. איזה מזל. עכשיו נוכל לנצח את הפשיעה המאורגנת, וכל אחד יוכל להיות עד ללא כל חשש.

מה שכן, הנחתי בחושי המחודדים שהתהליך בוודאי לא היה קל. אתם יודעים, המיליונר ההוא שתרם, בטח הפעיל השפעות, והמיליארדר ההוא שדחף, בטח עודד את איבוד המסמכים, וכו' וכו'. פניתי איפוא והפעלתי את המודיעין החשאי שלי, כדי לאסוף אינפורמציה עיתונאית. אז החשאים שלי אישרו לי שבאמת, זה לא היה כל כך פשוט, ואחד מהם אף הגדיל לעשות ובירר לי את הסיפור האמיתי.

אז ככה זה היה, כמו שאומרים, ממקור ראשון. באמת היו, מה זה לבטים? אבל מי שבאמת גרמה לשבירת הקרח בעניין (וכולנו חייבים לה תודה), היתה למעשה טלי ירון-אלדר, נציבת מס הכנסה לשעבר.

טלי, שעובדת עכשיו כעורכת דין פרטית, אמרה כידוע לפני מספר ימים במשפט שהתנהל לפני השופט מגן אלטוביה, שרשות המיסים מתעמרת בנישומים. זוכרים? "אז מה זה מתעמרת?", שברו את הראש בפרקליטות והלכו עם זה לציפי ליבני.

האמת, שגם ציפוש, למרות חריפותה, לא כל כך הבינה והיא הרימה טלפון לטלי. אחרי כל ה"מה העניינים?", וה"אז מה ככה?", הם הגיעו לעיקר, וכאן טלי הביעה את חששותיה בפני ציפל'ה.

"ת'אמת, ציפקה? יש לי המון חומר על איך שהם עובדים שם ברשות המיסים, אבל אני לא מעיזה לדבר." אמרה טלי לאחר שהשלג הופשר. "הם פועלים באופן כזה ש... " וכאן התנהלה שיחה ארוכה, כשטלי רק מדברת וציפ רק מאזינה בקשב רב, מהנהנת מדי פעם בראשה, ומשמיעה מדי פעם "הבנתי, הבנתי... וואו, מה את אומרת?"

"אז את רוצה לספר לי שככה הם מתנכלים לאזרחים שם ברשות המיסים?" שאלה ציפורה כשהשיחה הסתיימה. "את תהיי מוכנה להעיד על כך בבית המשפט?" טלי, השתנקה, נדהמת כולה מההצעה. "ציפיניו, השתגעת?" שאלה טלי "ומי יגן עלי?"

כך נולדה התוכנית להגנת עדים, ומכאן ואילך ההמשך ברור. פקיד שיפגע בציבור מטעמים של פטריוטיות או קרייריזם ויפעל שלא כחוק, יואשמו הוא וממוניו על-פי סעיפים דרקוניים של פשיעה מאורגנת.

עמותת עוגן, שנוסדה על-ידי "חושפי שחיתויות", תיסגר ואת תקציבי הענק שלה יעבירו לתוכנית. המדינה מצידה תממן לכל חושף שחיתויות כזה (שעד כה כונה "שטינקר") הגנה מלאה ומוחלטת, כולל אפוד מגן נגד יריות, ואפוד זוהר נגד תאונות.

זהו!! עלינו על דרך המלך. שילמתם כבר דמי מעבר?

_______________________________________

מוקדש בהערכה ובעידוד לכל אותם תמימים שימשיכו להתנדב לחשוף שחיתויות ולהיות מפוטרים מעבודתם ללא כל הגנה. לדוגמא, אדם בשם דורון טל. פעל לחשוף פעילויות שנראו לו בלתי תקינות במקום עבודתו בחברה ממשלתית. הוא לבסוף פוטר, ריכבו חובל בניסיון התנקשות בחייו, והמדינה מימנה את הוצאות ההגנה המשפטית של מנהליו, בהיותם עובדי מדינה.

טל, וגם אחרים שהקימו את עמותת עוגן לחשיפת שחיתויות, בוודאי לא יזכו להיכלל במסגרת התוכנית להגנת עדים, שכן תוכנית זו אינה מגוננת על מי שמוכנים להעיד, כיצד המדינה פוגעת בציבור באמצעות עובדיה הנבחרים ובמיוחד אלה שיש להם חברים טובים.

הכותב הינו יו"ר נפגעי מס רכוש, מי שחשף כיצד המדינה גבתה כמיליארד שקלים באמצעות שומות מס פיקטיוויות. כל המעורבים בעניין זכו להגנה משפטית מהמדינה, לקידום בתפקידיהם ואף להתמנות לשופטים בבית משפט עליון. הכספים לא הוחזרו.
תאריך:  03/01/2006   |   עודכן:  03/01/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
הצבא הינו כת סגורה, מעין חונטה של גנרלים המכירים ומבינים קוד של כוחניות.
03/01/2006  |  חנן ד' וייס  |   מאמרים
ראיתי לפני זמן מה תוכנית על עיר שלמה בארה"ב שקרסה לחלוטין בעקבות סגירת סניף של ג'נרל מוטורס באותה עיר, והעברת המפעלים למקסיקו. ובדרך אגב, בוטלו 30,000 משרות.
02/01/2006  |  חנה בירו  |   מאמרים
הבחירות ברשות הפלשתינית מתקרבות. מילים כמו האופק המדיני, דמוקרטיה, שלטון העם, מעוררים תקווה גדולה בקרב מחנה השלום הישראלי.
02/01/2006  |  יובל ברנדשטטר MD  |   מאמרים
בשבוע האבל והזיכרון על רצח יצחק רבין ז"ל, נאמרו המון מילים על האיש ודרכו, על הרצח הנתעב, על הרוצח כעשב שוטה, על הצורך באחדות העם, על המוסר היהודי (אם אומנם יש כזה בפועל) ועוד מלים ממלכתיות מאוד. אבל האמת לא נאמרה: לא נאמר כי הרצח היה תוצאה של דה-לגיטימציה של השלטון הנבחר, ולא נאמר שחבורה של רבנים ועסקנים פוליטיים מהימין - כולל חברי כנסת, ומי שכיהנו או מכהנים כשָרים גם כיום - הגיעו למעמדם מכוח החוק, מקבלים את שכרם מכוח החוק, ומשום כך הם חייבים להיות כפופים לחוק.
02/01/2006  |  שולמית אלוני  |   מאמרים
שני מהפכים פוליטיים שהתרחשו בשלהי המאה הקודמת היו, במידה רבה, תגובת-נגד לַשחיתות. המהפך של 1977 נבע, בין היתר, מפרשיות השחיתות שהתגלו באותן השנים - פרשיות ידלין, צור ועופר - ומן הכעס על דרך ההתנהלות של ההסתדרות, חברת העובדים. כל אלה זרזו את חילופי השלטון לאחר כ-30 שנה של מה שנראה כשלטון נצחי של תנועת העבודה.
02/01/2006  |  יגאל צחור  |   מאמרים