שבת 04 דצמבר 2021  03:59
"שיטנה"
   מתי טוכפלד
עלה לרשת: אתר שיטנה נגד אולמרט

הלא במדינתנו כולם עויינים זה את זה וחיים בצל הפתגם "אין שמחה כשמחה לאיד". בתנאים כאלה, צריך להיזהר, במיוחד כשרוצים לתאר משהו שאינו "בעד"

▪  ▪  ▪
בימים אלה דווח באחד מאתרי האינטרנט, על עליית "אתר שיטנה" כנגד אחד ממנהיגי המפלגות. מה לומר ומה לדבר. כשרואים כותרת עם המילה שיטנה, מייד אתה רואה בדמיונך את השדים עם הקלשונים מרקדים מסביב למדורה וזה ממש, אבל ממש לא עושה טוב לבן-אדם.

האמת היא, שזו כותרת ממש מעצבנת והיא אפילו עליית מדרגה. מה פירוש "שיטנה"? זה נשמע נורא. אתה הולך למי שהעלה את האתר לאוויר ושואל אותו, "תגיד, זה אתה שהעלית לאוויר אתר שיטנה?". האיש, כבר רואה כיצד הוא מזוהה עם הירוק ההוא, נו, זה עם הזנב המחודד והקרניים הקטנות... השטן, נו... ובבת אחת הוא הופך קשוח כמו חמאה שהתקרבה לשמש.

אז פניתי לבבילון, לבדוק מה פירוש המילה ואם אפשר להשתמש במילים מוצלחות יותר, והרי תוצאות מחקרי המעמיק:

שטנה - אישום, האשמה, דברי איבה, נאצה, עלילות, הלשנות, שנאה, משטמה, טינה, יריבות, אויבות.
שנאה - אויבות, תיעוב, סלידה, עוינות, חוסר אהבה, חוסר אהדה, איבה, שטנה, טינה, משטמה.
משטמה - שנאה, אויבות, תיעוב, סלידה, עוינות, איבה, אי-אהדה, שטנה, טינה, חוסר-חיבה.
התנכלות - זימה, רקיחת מזימות, פגיעה, ניסיון לפגוע, ניסיון להרע, תוכניות לפגוע.

ועכשיו, מה המסקנות?

לפי בבילון, במקום לומר כתב אישום אפשר בעצם לומר כתב שיטנה, כתב נאצה, כתב טינה וכו'. נכון שמבחינה משפטית יש בעיה עם ההגדרות, אבל את מי זה מעניין? כאן אנחנו עוסקים בכותרות לעיתון ולא במשפט.

אלא שהשימוש בכותרות כאלה, יוצר בעיה. מחר אתה כותב מאמר ביקורת כנגד מישהו, נניח כיצד חשין ויתר להילה כהן. מה עושה האיש שיודע עברית לא רע? מייד דוברת בתי המשפט יוצאת בהודעה כיצד כתבת מאמר שיטנה על שופט נכבד, ואתה מצטייר בדמיון כולם כמו איזה שטן עלי אדמות, שהתנכל (ראה פירוש לעיל) לאיש צדיק ונעים הליכות.

נכון שיש מלים שתורמות בהתחלה לרייטינג. הבעיה היא, שלאחר מכן אנחנו לא יודעים כיצד להיפטר מהן ומתחילים להצמיד אותן לכל מה שניידי ודלא-ניידי. מה אומר מי שהוציאו עליו סטיקר-משטמה, "האיש בפאניקה שילך לאפריקה"? או מי שכתבו עליה חוות-דעת-נאצה, "למועמדת אין תואר בהנהלת חשבונות כנדרש בתנאי המכרז".

הרי אנחנו במדינתנו, כולם עויינים זה את זה וחיים בצל הפתגם "אין שמחה כשמחה לאיד". בתנאים כאלה, צריך להיזהר במיוחד כשרוצים לתאר משהו שאינו "בעד". אפשר הרי להשתמש במלים יותר "רגועות". למשל, המלה "לעומתי", שזו המצאה נפלאה. ומה עם "עויין"? אבל להשתמש בביטויים כמו "אתר שיטנה", "אתר נאצה", "אתר משטמה"... קצת יותר אחריות רבותי העורכים!

הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, לוביסט ויועץ למאבקים ציבוריים, יו"ר נפגעי מס רכוש
תאריך:  14/02/2006   |   עודכן:  14/02/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות מי ומי בפרשה
 גדעון עזרא 
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
"אשרי עני אני", כך זועק היום כל אחד מרבבות הרעבים המצטופפים בבתי התמחוי בהמתנה לצלחת מרק חם, או בשעה שהם מלקטים שאריות מזון בין דוכני השוק.
14/02/2006  |  גורי גרוסמן  |   מאמרים
תמצית העובדות שיוצגו להלן נלקחה מספרה של נעמי לויצקי "כבודו", שבו עיינתי לא מכבר . ספר זה נועד להיות ביוגרפיה, לא רשמית, של נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק. כביוגרפיה ערכו של הספר מועט , שכן הוא נכתב במגמת חנופה דביקה ומביכה וללא שמץ של ביקורתיות כלפי נושא הספר. אף על-פי כן ליקטתי את העובדות שלהלן מן הספר, מאחר והעובדות שפורטו בו אינן עומדות במחלוקת.
14/02/2006  |  עו"ד משה גולדבלט  |   מאמרים
אני רוצה לברך אותך אדוני יושב-ראש הכנסת, את חברי הכנסת ואת עובדי הכנסת ביום חג זה של כנסת ישראל.
13/02/2006  |  אהוד אולמרט  |   מאמרים
תקנה 30(א) לתקנות - התקנה קובעת את התנאים בהם קופת גמל רשאית להעניק הלוואות לעמיתיה, כדלקמן:
13/02/2006  |  רו"ח צביקה משבנק  |   מאמרים
באשר למלחמת הקריקטורות סביב הנביא מוחמד ודת האיסלאם, ברור שהדבר משמח רבים במחוזותינו, שכן אנו רואים כיצד האירופים פונים כנגד האיסלאם כולו, והאחרונים מצידם, משיבים מלחמה שערה, באופן קצת פרוע, אומנם.
13/02/2006  |  מיכאל שרון  |   מאמרים