יום חמישי 30 יוני 2022  13:52
טובת הנעה
שרים ממשיכים לטוב במטוסים פרטיים של אילי הון; גם עיתונאים; כך מערבבים פוליטיקה ועסקים.
30/08/2002  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   מבקר המדינה   |   תגובות

▪  ▪  ▪
בימים אלה פורסם בכלי התקשורת ששר החוץ, שמעון פרס, נוהג מדי פעם לטוס לפגישותיו המדיניות במטוסים פרטיים של אילי הון, אלה הנמנים עם החוג הבינלאומי של מכריו עתירי הממון.

כאשר נשאל דובר משרד החוץ אם המשרד נוהג להחזיר למליונרים הללו את תמורת הטיסה, השיב בגימגום כי בדרך כלל יש "התחשבנות" של המשרד בנושא זה.

מותר לנחש ניחוש סולידי, ולא פרוע, כי לפחות חלק מהטיסות הללו הן "און דה-האוס" וכוללות גם אירוח מסוג זה או אחר. עד כה לא נשמעו בפומבי קולותיהם של פוצי פה ומצפצפים.

כדי לעשות חסד עם שר החוץ, אציין כי הוא אינו השר היחיד שטס מדי פעם במטוסים פרטיים.

מי שמכיר את המציאות הישראלית העגומה מקרוב יודע, כי בממשלות הקודמות ובממשלה הנוכחית, היו וישנם שרים בכירים וזוטרים שטסו לחו"ל במטוסים פרטיים של "טייקונים" ישראליים - הן לנסיעות בתפקיד והן כאורחים לאירועים פרטיים. היו גם אירוחים בבתים פרטיים ובמקומות בילוי כחלק מ"חבילת התיור".

קשה להניח שמשרדיהם של כל השרים הללו ערכו לאורך השנים התחשבנויות עם בעלי המטוסים הפרטיים. ככל הידוע, אין סעיפי תיקצוב לטיסות החריגות הללו.

רשימת הנהנתנים הטסים במטוסים פרטיים לטיסות פרטיות, כוללת גם כמה יושבי כנסת לשעבר, חברי כנסת הנחשבים מכובדים, סגני שרים, בעלי תפקידי שררה, מנכ"לים לסוגיהם ובעלי תפקידי מפתח במפלגות.

קשה להניח שהטיסות והאירוח נעשים לשם שמיים. יש להן מטרות גלויות ולפעמים סמויות שתמיד השכר בצדן.

מותר בהחלט להגדיר חלק מהטיסות האלה טובות הנאה לשמן, ולשאול מדוע מבקר המדינה לא אמר עד כה את דברו בנושא רגיש זה.

[מהמבקרים הפנימיים של המשרדים הממשלתיים אין הרבה מה לצפות. על-פי החוק, הם כפופים למנכ"ל המשרד ולפעמים גם לשר].

אפשר גם להאיר את עיני הגורמים הנוגעים בדבר בשלטונות המס, ולשאול האם אין מקום לגבות תשלומי מס מטיסות פרטיות שהן קבלת תמורה כספית בחינם.

ולסיום: אף אחד לא יחשוד בי ששכחתי, חלילה, את עמיתי למקצוע שהם ה"מובילים", אם לא בטיסות במטוסים פרטיים, אזי בטיסות מסחריות ובאירוח כיד המלך. והכל על חשבון גופים כלכליים ומסחריים.

לאורך השנים שבהן כיהנתי בתפקידים בכירים במוסדות אגודת העיתונאים ומועצת העתונות, תבעתי במפגיע שלא לאפשר לעיתונאים לטוס לחו"ל על-חשבון גורמים שהם עשויים לסקר אותם בעקבות הנסיעות הללו. לצערי, העדיפו המו"לים לשתף פעולה עם הגופים המארחים האלה.

התוצאה הבלתי נמנעת: יש מחוייבות בלתי כתובה שהכתבה תהיה חיובית או לפחות אוהדת. אף פעם לא שלילית.

החלטה שניתנה על-ידי מועצת העתונות בעלת השיניים התותבות, שקבעה שיש צורך לציין בשולי הכתבה שהכותב הוזמן על-ידי הגוף הנוגע בדבר, היא בבחינת קבלת "הכשר" למוצר לא כשר.

תאריך:  30/08/2002   |   עודכן:  30/08/2002
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
ועדת אור לא היתה צריכה להיות מוקמת, אולם את החטא הקדמון הזה אי אפשר למרק עתה, כפי שמבקש כעת חבר הכנסת מיכאל קליינר, בהצעת החוק שלו, באורח מלאכותי. אהוד ברק, בשלהי כהונתו, ביקש לצוד הרבה ציפורים בבת אחת; גם להשיג הסכם עם הפלשתינים בטאבה, לשם הוא שלח את יוסי ביילין כדי לנהל מו"מ על 'זכות השיבה', וגם לפייס את הפלשתינים, אזרחי מדינת ישראל, בגלל מה שקרה במהלך ההתפרעויות לפני שנתיים. הוא נכשל גם בזה וגם בזה - וכמו שנאמר באותו משל ידוע: הוא גם נאלץ לאכול את 'הדג המסריח' והוא גם 'גורש מהעיר'.
30/08/2002  |  ד"ר חיים משגב  |   מאמרים
על המסך זה נראה נפלא. חיוכים, נשיקות, חגיגות, כנהוג בנסיכות מונקו. אחרי 8 הגדולות, הגיע תורן של סגני הגדולות. אחר כך באו השילשים ולבסוף הגיעו גם הריבעים. מכבי חיפה ביניהן. תוצאות ההגרלה - יש בהן כדי לעורר אצלנו ויכוח פנימי: מה עדיף - קבוצות "קטנות" וסיכוי מה לעבור (אם כי זה לא בטוח) או קבוצות אם "שם" גדול, שיביאו בעקבות כך קהל רב וכמובן גם הכנסה לא מבוטלת.
29/08/2002  |  משה לרר  |   מאמרים
ב13 יוני 2002 התרחשה בישראל מיני מהפכה - המהפכה הצרכנית. ביום זה נכנס לתוקף תיקון 11 לחוק הגנת הצרכן. תיקון החוק הכניס (סוף-סוף) לחוק הגנת הצרכן מספר סעיפים אשר כבר חוקקו בעבר אך נמצאו בחוק הפועל תחת תקנות שעת החירום כחלק מחוק הפיקוח על מוצרים ושירותים וכן הוסיף הוא הוראות נוספות לאמור בחוקים הישנים.
27/08/2002  |  מוטי בן-ארצי, עו"ד  |   מאמרים
למרות כל הקלישאות שנאמרו - עדיין לא הושמעו דברים מפורשים על התנהגות קהיליית "המשתמשים" של הסייבר הממכר שלגביהם "הקליק - משמע אני קיים".
27/08/2002  |  דליה זליקוביץ  |   מאמרים
סכסוכים בין צדדים - ובמיוחד כאלה המגיעים כתביעות לבית המשפט - מאפשרים, לעיתים מזומנות, הצצה לעניינים שהוסתרו מהציבור. כזה הוא המקרה הנוגע לתביעה שהוגשה נגד בנק יהב, ולכתב הגנה שהגיש, המרמז על מעשים בלתי תקינים לכאורה מצד מנהליו בעבר.
26/08/2002  |  יואב יצחק  |   מאמרים