שבת 04 דצמבר 2021  04:04
שהפרקליטות תרפה מדוח זיילר
   ורדימוס זילר
ועדת זיילר: החלטות הביניים - מכתבי האזהרה

ערן שנדר הוא ראש מח"ש לשעבר. אשתו של מני מזוז היא המשנה ליועץ המשפטי למשטרה. אחת הפרקליטות המוזהרות היא אשת שופט מכהן. מי יחקור ללא משוא פנים את הבכירים במשטרה, בפרקליטות ובמח"ש?!

▪  ▪  ▪
ועדת זיילר, הוציאה כידוע מכתבי התראה למספר בעלי תפקידים במשטרה, בפרקליטות ובמח"ש. בעקבות מכתבים אלה, כך נמסר בתקשורת, קיים היועץ המשפטי לממשלה דיון עם ראשי צמרת המשפט ובו הוחלט כי איש לא יושעה בשלב זה.

השאלה הגדולה היא, כיצד אפשר להעלות על הדעת, שמני מזוז יהיה מעורב בבדיקת הנושא, והאם בכלל אפשר לסמוך שהפרקליטים הכפופים לערן שנדר יבחנו ללא משוא פנים את עצמם, את מח"ש ואת המשטרה?

אקדים ואומר שאין לי כל נגיעה לנושא. את כל ידיעותי על הנושא אני שואב מנוסח ההחלטה של ועדת זיילר, שמצוייה באינטרנט, ומאמר זה אינו מתייחס לפרטי החקירה עצמה, אלא להשלכות הנובעות מביצועה בידי מי שנגועים או עלולים להיות נגועים בניגודי עניינים קיצוניים.

מהחלטת הוועדה וממכתבי האזהרה, ניכר שהועלו טענות קשות כלפי בעלי תפקידים בכירים במשטרה ובפרקליטות, בגין חריגה קיצונית מנורמות של מינהל תקין ושיקול דעת מוטעה ובלתי סביר בעליל.

כשבוחנים את תפקידי המוזהרים, את קיצוניות החריגות ואת תקופת התמשכותן, המסקנה המתבקשת היא שאין מדובר במחדלים אישיים בלבד, אלא במחדלים מערכתיים. מצבים כאלה מתרחשים בדרך כלל, עקב ליקויים חמורים במערכות הפיקוח והבקרה, שמחלקת הייעוץ המשפטי הינה מרכיב חשוב ביותר בהן.

אלא שכאן מתעוררת בעייה ממשית וחמורה. המשנה ליועץ המשפטי למשטרה היא אלינוער מזוז, אשתו של מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה. כיצד אם כך אפשר לנהל חקירה תכליתית שתחשוף את הליקויים האמיתיים?

נזכור גם שאחת מהפרקליטות המוזהרות היא עו"ד חנה מגד, שבעלה הוא השופט דב מגד, המכהן כסגן נשיא בית משפט השלום בבאר שבע.

במילים פשוטות, צריך להיות אוויל משריש, כדי להאמין שמני מזוז, או כל מי מהכפופים לו, מסוגל לנהל חקירה ובדיקה ניטראלית, שממנה עלולים להיפגע אשתו ופרקליטים בכירים בשירות המדינה, שאחת מהן היא אשת שופט.

עצם העובדה שמני מזוז כבר יצא בהכרזה שאין מקום לנקוט בהליכים כנגד איש ממקבלי הודעות האזהרה, צריכה להדליק אור אדום אצל כל אזרח בישראל. בעניין זה, יש לזכור כמובן את התעקשותו על טוהר המידות הנדרש מבעלי תפקידים, ואת הודעתו לבג"צ שעוד בטרם הוגשו כתבי אישום, צריך למנוע מצחי הנגבי מינוי לשר, ולפטר את הרב מצגר.

סגירת תיק המשמעתי לפרקליט

לא סוד הוא, שבכירי הפרקליטות אינם ממהרים לחקור את חבריהם וכאן שוב המקום להזכיר את סיפורו של עו"ד יהודה שפר.

שפר הוא פרקליט לשעבר במחלקת הבג"צים המכהן כיום כיו"ר הרשות למלחמה בהלבנת הון. כנגד שפר נפתח תיק משמעתי 23/02 על-ידי לשכת עורכי הדין בגין שיבוש הליכי משפט בבג"צ. מכיוון שזוהי עבירה מסוג פשע שיש עמה קלון, אזי אילו הורשע, מובן שהוא היה מפוטר מיד מתפקידו כראש הרשות להלבנת הון.

כדי למנוע את העמדתו לדין, הפעילה הפרקליטות לחצים כבדים על לשכת עורכי הדין. לבסוף, לאחר שהלשכה לא ויתרה, התערב אליקים רובינשטיין, וביום האחרון לכהונתו כיועץ משפטי לממשלה, הורה על הפסקת ההליך המשמעתי, בהסתמך על סעיף 79ב בחוק לשכת עורכי הדין.

לשכת עורכי הדין פנתה בערר על ההחלטה אל עדנה ארבל, בהיותה ממלאת מקום היועץ המשפטי לממשלה, אך ארבל, שהיתה ממונה על שפר בעת העבירה, דחתה את הערר.

כאשר מני מזוז התמנה ליועמ"ש, פניתי אליו ודרשתי לחדש את ההליך, ולרשום בתיקו של שפר הערה, שהוא לא זוכה מעולם מאישום מעבירה מסוג פשע שיש עמה קלון, אך שתי הבקשות נידחו.

הצעת חוק למחלקה לחקירת פרקליטים

כתוצאה מפרשת שפר ובעקבות פניות של גורמים נוספים ובהם עמותת אומ"ץ, הוחל בהכנת חוק להקמת מחלקה לחקירת פרקליטים. ח"כ מיכאל איתן אף הגיש הצעת חוק, אלא שבעקבות אירועים שונים, ההצעה לא הגיעה לכלל דיונים.

השאלה הניצבת עם "פרשת פריניאן" בפני הכנסת, השרים והציבור היא, כיצד להיות בטוחים שהנושא נחקר נכון, אם בין אלה שעלולים להיפגע מכל החקירה, מצוייה אשת היועץ המשפטי לממשלה, אשת שופט, פרקליטים בכירים, אנשי משטרה בכירים, ואנשי מח"ש.

ביום 14.10.06, התפרסם במוסף הארץ מאמרי "העתירה נדחית ותמסור ד"ש חמה לאמא", שעסקה בנפוטיזם וניגודי עניינים במערכת המשפט. בעניין מני מזוז, שאשתו ושתי אחיותיו כפופות לו מקצועית, הפניתי שאילתא למשרד המשפטים ונעניתי: "היועץ המשפטי לממשלה אינו נדרש מתוקף תפקידו, ואינו עוסק בפועל בשום עניין אישי הנוגע לאשתו או לאחותו".

למותר לציין שהשאלה לא התייחסה כלל לעניינים "אישיים" אלא לעניינים מקצועיים ולפיכך, תשובה לכך בעצם לא ניתנה.

מי שצריכים לתת את התשובות לתסבוכת שנוצרה עתה, עם פרשת פריניאן, הם בעצם חברי ועדת האיתור שהמליצו על מני מזוז לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. בראש הוועדה עמד גבריאל בך, השופט העליון בדימוס ופרקליט המדינה לשעבר. בך השיב לי בזמנו: "הנושא נדון בוועדה והוחלט שאין בכך כדי לפסול אותו מלכהן כיועץ המשפטי לממשלה. לא בכל מקרה אדם צריך להיפסל בגלל קרבת משפחה".

הואיל וחיוני שכולנו נסמוך על ממצאי הבדיקה ונדע מה באמת אירע כאן, מומלץ לכל בעל עניין בשלטון נקי, לפנות אל חברי הכנסת ואל שר המשפטים, ולדרוש מהם להפקיע מידי פרקליט המדינה (ולשעבר ראש מח"ש) ומהיועץ המשפטי לממשלה את חקירת הנושא.

הכותב הוא מהנדס יועץ לניהול, יועץ למאבקים ציבוריים ולובי פוליטי, יו"ר נמר (נפגעי מס רכוש).
תאריך:  25/05/2006   |   עודכן:  25/05/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
על-פי נתוני מפקד האוכלוסין, שערך ד"ר אריק כהן עם ה-FSJU שפורסם בשנת 2002, רק 5% מיהודי צרפת הגדירו את עצמם אורתודוכסים (בשפתם, יהודי צרפת ממעטים להגיד אולטרה-אורתודוכסים).
24/05/2006  |  ד"ר יעקב לופו  |   מאמרים

24/05/2006  |  ראובן ימרום  |   מאמרים
אפשר להוכיח מכאן ועד הודעה חדשה שברק פועל בניגוד לחוק, והוא אכן עבריין שעובר על החוק. בכ"א, ברגע שהפרלמנט (שבהיותו נציג העם הינו המחוקק) עובר בשתיקה על הרגל הגסה שבה רומס ברק את החקיקה הפרלמנטרית ויתירה מזאת, לא יוצא חוצץ נגד קביעת ברק שהוא וחבריו בעליון יכולים להחליט באופן שרירותי שחוק של הפרלמנט הוא "בלתי חוקתי", אין שום טעם לטעון שברק פועל בניגוד לחוק, מכיוון שבהסכמתם לפוטש החוקתי שלו, של ביטול חקיקת הכנסת, מסכים הפרלמנט בפועל עם המציאות שיצר ברק, לפיה, לא רק שהוא מעל לחוק, אלא הוא עצמו החוק. בלי בחירות. זאת דיקטטורה, וכולם מסכימים להישלט ע"י הדיקטטור.
24/05/2006  |  שמואל קופר  |   מאמרים
כשעצוב לי, ותחושת דיכאון משתלטת עלי, אני מכניס לוידאו קלטת שבה נראים פרשיו של קראדי מסתערים בנחישות על פרחחי עמונה. לראות את הילדים האלה, מתחת רגלי הסוסים - מה אגיד לכם? זה תענוג צרוף. הביאו לי עוד סידרה כזו, ואני מוותר על המונדיאל. את התענוג הזה, הפיק עבורי המפכ"ל משה קראדי, ועל כך תודתי האינסופית.
24/05/2006  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
שנים רבות אני צועק, כותב, אומר, בכל הזדמנות, מעל כל במה, כי יש לנו משטרה מושחתת. בלשכת היועצים המשפטיים לממשלה, לדורותיהם, מונחים בארונות, קלסרים רבים, עבי כרס של מכתבים ששלחתי. איש לא טיפל. איש לא קרא. הכל הלך לתיוק. פעם, הראה אליקים רובינשטיין, אחד מיני רבים מהיועצים המשפטים לממשלה, את "ארון קלסרי פישלר" לשר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, כאילו "האיש השתגע", במקום לנבור בתוכנם, לקרוא, ללמוד, לבדוק, לחקור ולדרוש, לגלות ולחשוף את השחיתות.