שבת 04 דצמבר 2021  03:11
ההינתקות, הדמוקרטיה והתנין

שנה להינתקות. מה לא היה בסדר? הרי התקבלה החלטת רוב דמוקרטית שצריך להתפנות, לא?! לגבי שאלת הרוב, אם אינך בטוח שאתה מספיק גדול, אז נוקטים בטכניקה של הקטנת היריב. לשם כך כדאי לקרוא בחסמב"ה איך צדים תנין. תחי הדמוקרטיה!!

▪  ▪  ▪
באחד מספרי חסמב"ה תואר כיצד צדים תנין גדול ומסוכן. למען האמת, זה ממש משחק ילדים. מצטיידים במשקפת, פינצטה וקופסת גפרורים. הולכים לנהר ואורבים בשיחים בצד. כשהתנין עולה לחוף, מתקרבים אליו תוך הקפדה להביט בו דרך הצד ההפוך של המשקפת וכשממדיו הם כה זעירים, תופסים אותו בזהירות עם הפינצטה, מכניסים אותו לקופסת הגפרורים והולכים הביתה שמחים וטובי לב, כשבכיס מונח לו תנין גדול ואימתני.

סיפור מצויין עם מוסר השכל נפלא. הנמשל הוא שבאמצעים מלאכותיים אפשר אולי ליצור מראית עין על-ידי הקטנת היריב. וכך אפשר ליצור רוב מלאכותי בהצבעות, לבחור שופטת שאיש אינו מאמין בה באמצעות דילים ועוד. נפלא. נותרת רק בעיה אחת, כיצד להכניס את התנין לכיס.

לפני שנתיים ויותר, החלו העניינים להתגלגל. באותם ימים דרמטיים, החלו להישמע ברמה קולות זועמים כנגד הכתומים ומתנגדי הפינוי וההינתקות. אפילו אמרו עליהם שהם אויבי הדמוקרטיה, שהם לא מכבדים את דעת הרוב שהתקבלה כחוק, ויש לנקוט כנגדם באמצעים קשים. מן הסתם, זוהי טענה הראוייה לבחינה.

תוכנית ההינתקות להזכיר, אושרה בישיבת ממשלה מיום 6.6.04. לפני הישיבה פוטרו השרים בני אלון ואביגדור ליברמן מ"האיחוד הלאומי" לנוכח הצהרותיהם שיתנגדו לתוכנית. אלה שהשתתפו בדיון ההינתקות, עשו זאת באווירת הפיטורים והתוצאה היתה 14 בעד ושבעה נגד.

כנגד הפיטורים הוגשו חמש עתירות לבג"צ ואחד העותרים היה השר בדימוס בני אלון עצמו. הבקשה למנוע את הדיון בצו ביניים כידוע נדחתה. הבג"צ דן בעתירות ביום 20.6.04 ודחה את כולן פה אחד, אולם...

בג"צ הבהיר היטב שהוא לא התבקש להכריע בשאלת הדמוקרטיה אלא בשאלת הסמכות של רה"מ לפטר שרים. בעניין הזה הסמכות ניצחה, אך לא הדמוקרטיה. כמה משופטי הבג"צ אף ביקרו חריפות את טכניקת הפיטורים שנועדה ליצור רוב. השופט טירקל אמר על הפיטורים "כדין אך לא כדת". השופט אדמונד לוי אמר בדיון המוקדם לסעד זמני: "למעשה כל 'חטאם' של שני השרים מצטמצם לכך שהם חלקו על דעתו של ראש הממשלה בסוגיה בעלת חשיבות לאומית, והם צפויים להצביע נגדה, כפי שככל הנראה יעשו שרים נוספים. לאור זאת, תהיתי אם יכול המשטר הדמוקרטי להשלים עם אפשרות שראש הממשלה יפטר שרים רק כדי ליצור רוב מלאכותי להעברתן של החלטות, שלעיתים עלולות להיות הרות גורל, רק משום שלא נמצא לו רוב בממשלה בראשה הוא עומד".

מי שמפעיל דמוקרטיה באמצעות שימוש במשקפת הפוכה, צריך לשאול כיצד ינהג התנין שלא משתמש במשקפת והוא מרגיש שהוא ממשיך להישאר גדול. על כל פנים, את התנין הזה קשה היה להכניס לכיס. סוף המעשה היה כידוע, שמי שנדרשו להתפנות מבתיהם חשו ש"סידרו אותם", שסילקו את נציגיהם, שיצרו להם "יעני רוב", ושמרחו אותם בסיפורים צדקניים על "דמוקרטיה", "החלטות הרוב" ושאר ירקות. ולא נותר אלא להצטער, שהמציאות לא מאפשרת להכניס תנינים לכיס כמו בצ'יזבטים של חסמב"ה.

הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, יו"ר נפגעי מס רכוש (נמ"ר), יועץ למאבקים ציבוריים, לוביזם, וקשרי עיתונות.
תאריך:  02/08/2006   |   עודכן:  02/08/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
ראיתי אותך בטלוויזיה נועץ מבט צונן בסרבן ההינתקות מהימין, אבי ביבר ("ערב חדש"/1.8.06). המבט הזה הסגיר תחושת התנשאות ובוז. לשאלת דן מרגלית, האם היית מחזיר אותו לצה"ל, השבת בספונטניות- "לא"! לתשובתך צירפת את הסיבה, ובאותה נשימה, זכו צופי התוכנית לשמוע את השקפתך על מוסר וסרבנות. ועל-מנת לתת חיזוק למילותיך, לא שכחת להדגיש, שאת הדוקטורט שלך עשית בפילוסופיה.
02/08/2006  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
פסק דין שפורסם ביום 14.5.06 (בג"צ 6650/04 פלונית נ' בית הדין הרבני הגדול) עוסק בשאלה, האם בעל שצילם את אשתו עם מאהב בדירה המשותפת שלהם, פגע בפרטיותה ולכן התמונות לא יכולות להיות מוגשות כראיה בבית דין רבני.
02/08/2006  |  עו"ד איתי הוכברג  |   מאמרים
השופטת דפנה אבניאלי, במאמרה "מי יבקר את השופטים וכיצד?", מציעה סדרת רעיונות שיביאו, לא רק לשיפור במערך הבקרה על השופטים, אלא גם, ואולי בעיקר, לתוצאה מעשית של שיפור תפקודם של השופטים. היא אומנם תוקפת את משוב השופטים של לשכת עורכי הדין, אך מציעה, בנוסף לפתרון המערכתי בו תומכת המערכת השיפוטית - משוב אנונימי שלא יפורסם בפומבי - גם כלים לפתרון ליקויים שיעלו ממשוב זה.
02/08/2006  |  עו"ד שמחה ניר  |   מאמרים
ראינו שלשום את ביבי נתנייהו בכנסת, תומך נלהב במהלכי הממשלה, קורא לממשלה להמשיך ולהתמיד בטיפול הנחוש בחיזבאללה. כיועץ היושב מחוץ לממשלה, כיו"ר מפלגת הימין הגדולה ביותר, לא ציפיתי ממנו לכל אמירה אחרת.
01/08/2006  |  אפרי הלפרין  |   מאמרים
ועד הקהילה
01/08/2006  |  בועז מושקוביץ  |   מאמרים