יום חמישי 30 יוני 2022  13:12
חקירות בערבון מוגבל
22/11/2002  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   יומני אבנרי   |   תגובות

▪  ▪  ▪
היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בוחן בימים אלה את סוגיית החקירות הפליליות שמתנהלות נגד כמה אישי ציבור - בעקבות ההחלטה להקדים את הבחירות לכנסת.

אין זו הפעם הראשונה שבחינה מעין זו עומדת על הפרק, אחרי שנקבעים מועדי בחירות ממלכתיות או מוניציפליות.

על-פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה שניתנו לפני חמש שנים, והפכו לנוהג קבוע, נמנעת משטרת ישראל בתקופות של ערב בחירות מלפתוח בחקירות תלונות המעלות חשדות נבחרי ציבור מכהנים. הנימוק שניתן לכך היה: החשש שעיתוין של הגשת התלונות לא היה מקרי, והוא נועד אולי לפגוע פוליטית במועמדים שרצו להמשיך ולרוץ.

המדובר היה גם בתקופה שנמשכה כמה חודשים. לעומת זאת, לא נמנעה המשטרה מלהמשיך ולחקור "פרשות" תלויות ועומדות של נבחרי ציבור למיניהם, אף כי בקצב איטי יותר.

להחלטתו הנוכחית של היועץ המשפטי לממשלה יש משמעות מיוחדת. לשני מועמדים פוטנציאליים לראשות הממשלה - אריאל שרון, ועמרם מצנע, יש עדיין תיקים פתוחים בנושאי דרכי מימון התמודדויות פנימיות במפלגותיהם.

הקיצור הדראסטי במועד הבחירות לכנסת, יצר מצב רגיש בנושא זה.
מאחר שהמדובר הוא בחקירות שכבר החלו, יכולה לכאורה המשטרה להשלים את הממצאים ולהעבירם להכרעתו של היועץ בכל מועד, ללא כל קשר לבחירות. סלולה כמובן בידי היועץ הדרך להחליט על הקפאת החקירה, ולדחות את הכרעה בשני תיקים עד לאחר הבחירות לכנסת.
יש לצפות שבמקרה זה לא תהיה מדיניות של איפה ואיפה בטיפול בתיקיהם של שני האישים ולא תהיה העדפה לכאן או לכאן. ואולם, כדאי שציבור הבוחרים ידע לפני הבחירות, אם המשטרה ממליצה להעמיד את שני המועמדים או אחד מהם.

קיימת אמנם הנחיה חדשה של היועץ המשפטי, שאוסרת על המשטרה, למורת רוחה, לצרף את המלצותיה לתיקים מסוג אלה. אך דווקא בתיקיהם של שרון ומצנע, מוטב שהדין ייקוב את שני ההרים.

תאריך:  22/11/2002   |   עודכן:  22/11/2002
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
לאחרונה, נחשפו עורכי דין בישראל לדרכים חלופיות ליישוב סכסוכים. בשנות ה-90' הגיע לארצנו הליך הגישור ובשנה האחרונה הוצג מודל - Early Neutral Evaluation (ובקיצור: ENE) בימי עיון לשופטים לעורכי דין, על-ידי משלחת אמריקנית שהגיעה לארץ, לצורך זה.
21/11/2002  |  ד"ר סוזן זיידל  |   מאמרים
ישראל היא מדינה רווית תכנון לאומי, ובנושא זה אין לה בעיה. אבל הבעיה קיימת, והיא נעוצה בדילמה הפשוטה: איך מיישמים את התכנון הלאומי, והאם מיישמים אותו בכלל?
21/11/2002  |  נחום איצקוביץ  |   מאמרים
מאה שנות פעילותה של קרן קימת הותירו חותם עמוק בדמותה ובפניה של ארץ ישראל - בהכשרת הקרקע לחקלאות, במעשה הייעור ובהתיישבות. בעשור האחרון ניכר פן נוסף בפעילותה, והוא השתתפותה ותרומתה למהלך התכנון הארצי, ובפרט בכל הנוגע לשטחים הפתוחים ולייעור. יעד הייעור ושמירת נופי הארץ נקבע כבר בשנות המדינה הראשונות כאחד מזרועות התכנון המרכזיות. בלשונה של התכנית הארצית הראשונה הוגדרו הדברים כך:
21/11/2002  |  עמרם קלעג'י  |   מאמרים
שתי תנועות שחרור לאומיות נלחמות מזה שנים רבות על אותה כברת ארץ עתיקה - "נחלת אבותינו" בפי היהודים ו"פלשתין הכבושה" בפי הפלשתינים. על-פי הנחישות והאלימות של המאבק - שבשנים האחרונות הפך למלחמת טרור של מתאבדים נגד ישראל ומלחמת-נגד ישראלית המציבה בחזית את עוצמתו הטכנולוגית והאנושית של צה"ל - לא נראה שקיימת אפשרות ריאלית של פשרה בין הניצים.
20/11/2002  |  עמי דור-און  |   מאמרים
קיימת אי-וודאות רבה באשר להתפתחות תנאי הרקע הנגזרים מהמצב הביטחוני, מהפעילות העולמית ומהמדיניות הכלכלית. על כן, טווח ההערכות בתרחישים החלופיים הסבירים הוא גדול יחסית. לפיכך, במאמר זה מוצגת תחזית אגף הכלכלה לשנת 2003 תחת שני תרחישים אפשריים: מרכזי ופסימי.