שבת 04 דצמבר 2021  04:24
על מינוי מנכ"ל המועצה לצרכנות

אופס... מדוע המועצה לצרכנות חסמה את המועמדות למנכ"ל בפני מהנדסים? ומדוע הוסיפה תארים שאינם מותרים בחוק? וכיצד המכרז קיבל את אישור רשות החברות הממשלתיות? אכן, מכרז גדוש במסתורין

▪  ▪  ▪
בחודשים האחרונים מתנהלת תכתובת צפופה ועצבנית בעניין מינוי מנכ"ל למועצה לצרכנות, והתוצאות עד כה מביכות בלשון המעטה. ב- 16.7.06, כתבה אלי עו"ד שלומית לוירר מנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה: "בעקבות פנייתנו בעניין נתבקשה לאחרונה המועצה להבהיר לרשות החברות את השיקולים שהובילו להחלטה לפיה בעלי תואר בהנדסה לא יוכלו להגיש מועמדותם לתפקיד, כאשר המועצה נתבקשה להמציא הבהרות אלה לפני שהיא תתקדם בתהליך בחירת המנכ"ל." תופסים?!

יש עוד מסקנה מביכה. מתברר, שרשות החברות נהגה לאשר מכרזים למנכ"לים ודירקטורים מבלי להתייחס לכישורים הנדרשים מהמועמדים. לכל היותר נבדק נוהל הבחירה, וגם זאת רק אם החברה הגישה את המועמדות לבדיקת ועדת המינויים. העובדה היא, שהמועמדות נפתחה לבעלי תארים במדעי החברה, שאינם מותרים בחוק. תופסים?!

אך קיימת תופעה חמורה יותר שבעטייה יצאתי למאבק. נראה שתפקידי ניהול בשירות הציבורי פשוט נחסמו בפני מהנדסים. זה הרושם שמתקבל מעיון במכרזים ומודעות דרושים למנהלים בשירות הציבורי, מהחודשים האחרונים. נתונים בפועל, לא נמצאו.

הכל החל באוקטובר 2005, כשניסיתי כוחי במועמדות לניהול גוף ציבורי-כלכלי, אלא שנפסלתי על הסף. המועמדות נפתחה לבוגרי מינהל עסקים. סברתי שתואר בהנדסת תעשיה וניהול עולה עליו או לפחות לא נופל ממנו בערכו, אך אפילו לא רצו לשמוע. לא עזר שלמדתי לתואר שני במינהל עסקים, וחסרה לי רק תזה. אפילו העובדה שגרמתי לרפורמה במסים, לא הספיקה.

באפריל השנה התפרסמה מודעת המועצה ושוב נחסמו המהנדסים. החלטתי שלא לשתוק. מאבק ציבורי מנהלים בשילוב לחץ ציבורי, טיעונים משפטיים, תחקירים ונתונים, פנייה לגופי אכיפה ועוד. פניתי למועצה בשאלה, מדוע נחסמו מהנדסי תעשיה וניהול, למרות התמחותם באבטחת איכות, תמחיר, לוגיסטיקה ותחומים נוספים המשיקים לצרכנות יותר מבכל תואר אחר, אלא שהמועצה סירבה להשיב. בסמוך לסגירת המכרז, הסרתי את הכפפות. פניתי למבקר המדינה בדרישה לעצירת המכרז, ולשושנה חן מידיעות אחרונות שפרסמה ידיעה.

כדי להקנות למאבק ממד ציבורי רחב, פניתי לעמותת אומ"ץ שהצטרפה, ולפרופ' טוביה מילוא, שכיהן כדיקן הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב. מילוא צייד אותי במכתב מינוי לדובר פורום דיקני הנדסה בישראל (לעניין זה), לאחר שנועץ בעמיתיו והפורום פנה למבקר המדינה. את כל התכתובת הכנסתי לאתר שלי באינטרנט והתחלתי להפיץ קישורים במייל. בעקבות זאת היו פניות למועצה וביניהם למשל ח"כ רוחמה אברהם.

לבסוף המועצה הגיבה בטענת "מותר לנו" והוסיפה שהתנאים אושרו ברשות החברות. לא חלקתי על סמכותם להחליט, אך חמוש בפסקי דין על חובת ההנמקה, התעקשתי שינמקו.

גם מהרשות דרשתי לנמק, מדוע אישרו תארים במדעי החברה שאינם כלולים בחוק החברות וביניהם למשל אנתרופולוגיה, גיאוגרפיה, וקרימינולוגיה? ומדוע אישרו לחסום מהנדסים? הוכחתי שלתואר במשפטים נדרשים 7 סמסטרים, לתואר במדעי החברה 6 סמסטרים, ואילו לתואר בהנדסה 8 סמסטרים. דהיינו, נחסמו המקצועות האיכותיים ביותר במידרג, והקרובים ביותר לענייני צרכנות. את טענותי תמכתי בפרוטוקולים מדיוני הכנסת, מהם עולה שהתארים נקבעו בחוק בעיקר כדי למנוע מינויים פוליטיים ופחות מטעמים של תוכניות הלימוד.

כדי לסגור את המעגל, שילמתי 83 ש"חלאגרה ודרשתי מהרשות את כל התכתובת הנוגעת לאישור המכרז על-פי חוק חופש המידע. לאחר כחודש נעניתי שהמועצה התנגדה, אך הרשות דנה בהתנגדות ודחתה אותה ואם המועצה לא תעתור נגד ההחלטה, אקבל את המידע. אז לא נותר לי אלא לתמוה, האם מישהו שם חשב שהוא ינצח מהנדס?

הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, יו"ר נפגעי מס רכוש (נמ"ר), ניהול אסטרטגיה הסברתית, לוביזם וניהול משברים.
תאריך:  21/08/2006   |   עודכן:  22/08/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
יש להודות שמלחמתנו בעזה ובלבנון הסתיימה במפלה. מסתבר שאולמרט, פרץ, חלוץ וחבורתם גיבורים גדולים נגד חלוצים ישראלים, אך הם אחוזי תבוסתנות מטורפת מול אויבי ישראל הנחושים. שטיפת המוח השמאלנית השתלטה כליל על שכבת האוליגרכים השולטת בישראל. ללא תמורה ערכית יסודית, עלולה המדינה להתדרדר לתהום.
21/08/2006  |  אהוד טוקטלי  |   מאמרים
דומה שברוב מלחמות ישראל, אם לא בכולן, מדינת ישראל לא פתחה במלחמה, אלא עשו זאת אויביה וישראל רק השיבה מלחמה שערה, ביודעה כי מלחמתה היא על עצם קיומה; בין שני גופים המצויים ביחסי איבה - זה בהחלט מצב לא מאוזן.
21/08/2006  |  ד"ר אברהם בן-עזרא  |   מאמרים
כולם מדברים, כולם כותבים. על מה? על מחדלי המלחמה שטרם הסתיימה כי אף מטרה שלה עוד לא הושגה. כל תוכניות הקשקשת בערוצי טלוויזיה ורדיו, כל העיתונים בחברה החלמאית שלנו מלאי סיפורים על מחדלים ופשלות. כאילו לא היו מעשי גבורה והישגים גדולים.
20/08/2006  |  אסתרליס יעקוב  |   מאמרים
ח"כ קולט אביטל (עבודה) הכריזה לפני מספר ימים על רצונה להתמודד על נשיאות מדינת ישראל. באם תיבחר, תהיה זו הפעם הראשונה שאישה תכהן כנשיאה בישראל וח"כ קולט בהחלט רואה עצמה מתאימה לתפקיד, לאחר שנים רבות בשירות משרד החוץ, החל מפקידה וכלה בשגרירה בספרד וכקונסולית כללית בניו-יורק.
20/08/2006  |  רונן ליבוביץ  |   מאמרים
לאחרונה נדרש בג"צ ע"י העותרים ח"כ ביילין ואחרים, לסוגיה הבעייתית מדוע הממשלה איננה מכריזה על מצב מלחמה עפ"י סעיף 40 לחוק יסוד: הממשלה, העוסק בהכרזת מלחמה ובצעדים המתחייבים מהכרזה כזו.
20/08/2006  |  עו"ד יראון פסטינגר  |   מאמרים