יום חמישי 30 יוני 2022  14:09
מומחים לכסת"ח
כיצד הייתם מגיבים אילו מופז כרמטכ"ל, היה ממנה לפקד על חיל האוויר אדם שהצטיין כמשפטן? מדובר בחייל עתיר טכנולוגיה, לוחות זמנים, תשתיות... ובכלל, לנוכח כמות המחדלים שהתגלו במלחמת לבנון השנייה, מה עדיף? למנות לניהול מערכות ציבוריות מומחים לכסת"ח או מומחים לעניינים מקצועיים?
22/08/2006  |   שבתאי עזריאל   |   מאמרים   |   תגובות

▪  ▪  ▪
שאול מופז, מי שהיה רמטכ"ל ולאחר מכן שר ביטחון ועומד כיום בראש משרד התחבורה, הכריז לאחרונה על כוונתו למנות את עו"ד רחל זכאי-נוימן ליו"ר דירקטוריון הרכבת.

לפי ידיעה מיום 10.8.06, מאת שרון קדמי בדה-מרקר, תוארו הודעת מופז וכישוריה של זכאי-נוימן כדלקמן:

"מאז שנת 2001, מכהנת עו"ד זכאי בתפקיד היועצת המשפטית של מנהל מקרקעי ישראל ועומדת בראש האגף המשפטי של המינהל. בנוסף, מכהנת עו"ד זכאי כחברה בדירקטוריון של חברת נ.ת.ע, האחראית על פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. זכאי אף משמשת בחברה כיו"ר ועדת המכרזים וכחברה בוועדות הכספים והביקורת.

מופז אמר היום, כי 'עו"ד זכאי היא אשת מקצוע הזוכה להערכה מקיר לקיר. ניסיונה הרב ובעיקר הדומיננטיות שהפגינה במנהל מקרקעי ישראל הופכים אותה לבחירה ראויה ביותר'".

ההודעה נראתה לי תמוהה. רכבת ישראל מתאפיינת בטכנולוגיה כבדה, פרויקטים גדולים של פיתוח תשתיות, תנועה ותחבורה, בטיחות (איך מתגברים על התאונות המרובות?), לוגיסטיקה, הובלת נוסעים על-פי לוחות זמנים מדוייקים, ובמקביל, גם הובלת חומרי-גלם מוצקים ונוזליים, חומרים מסוכנים ונפיצים וכיוצ"ב.

אין כל ספק שזכאי-נוימן, שעד שנת 2001 כיהנה כפרקליטה בפרקליטות תל אביב, לא עסקה מעולם בצדדים המעשיים והטכניים של עניינים אלה, וכמתואר בנסיונה המקצועי, מעורבותה הצטמצמה לטיפול בצדדים המשפטיים של חלק קטן מתחומי העיסוק של רכבת ישראל, או השתתפות במספר ועדות.

פניתי על כן אל השר מופז בשאלות הבאות:

א. מדוע שלא תאתר לראשות הדירקטוריון מועמד שעסק בתחומי העיסוק של הרכבת באופן ישיר?

ב. כמי שכיהן כרמטכ"ל וכשר ביטחון, האם היית מוכן למנות לפקד נניח על חיל האוויר או חיל השריון, שהם חילות עתירי טכנולוגיה, לוגיסטיקה וכיוצ"ב, מי שכל חייו כיהן כיועץ משפטי במטכ"ל / במינהל-ההרכשה? אם זה שונה מראשות הרכבת, נא ציין במה.

ג. יש להניח שלאחר סיום מלחמת לבנון השנייה, תוקם ועדה לחקירת תיפקוד המערכות השונות. האם במטרה לשפר את יעילותן, תמליץ לוועדה למנות לתפקידים בכירים בשירות הממשלתי והציבורי יותר מהנדסים ומנהלים מקצועיים, או יותר עורכי-דין ורואי חשבון?

תגובת לשכת השר מופז היתה כדלקמן:

"עו"ד רחל זכאי היא אשת מקצוע מוערכת, המנהלת כיום את המח' המשפטית במינהל מקרקעי ישראל המונה כ- 70 עובדים, ומכהנת כיועץ המשפטי של המינהל.

בנוסף לכישוריה כפרקליטה בכירה ויועצת משפטית מוערכת, מעורבותה במגוון תפקידים בכירים בחברת נת"ע העוסקת בתכנון והקמת הרכבת הקלה, לצד נתוניה האישיים וחוות הדעת עליה, הופכות אותה למועמדת ראויה ביותר לתפקיד".

לנוכח המצב הקריטי של המשק, כמות המחדלים שהתגלו בשירות הציבורי ותגובת לשכת שר התחבורה, לא נותר לי אלא לבקש מהקוראים להסיק את המסקנות בעצמם.

הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, יו"ר נפגעי מס רכוש (נמ"ר), יועץ לאסטרטגיה הסברתית, לוביזם וניהול משברים.
תאריך:  22/08/2006   |   עודכן:  22/08/2006
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
תשאלו את שר המשפטים לשעבר טומי לפיד: "איך אתה מגדיר את עצמך", והתשובה שתקבלו: "אני דמוקרט נאור וליבראלי". קחו אלף אנשים, תנו להם רשימה עם אלף שמות, כשטומי לפיד הוא אחד מהם, ותשאלו: מי מתוך רשימת האלף, הכי גזען בעיניך? אין לי ספק שהתשובה תהיה טומי לפיד. ואם תשאירו שורה ריקה בשאלון, יהיו שיוסיפו: "גס רוח", "אנטישמי" וכו' (שר החוץ לשעבר סילבן שלום, הטיח בפרצופו באחת מישיבות הממשלה את הכינוי "אנטישמי" (מעריב / 28.6.04).
22/08/2006  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
"המלחמה בלבנון לא הסתיימה בנוק אאוט, אבל ניצחנו בנקודות", מבשר הרמטכ"ל לשרי הממשלה. אימרה אחת, מפוקפקת משהו, אומרת, שמותר לרמות את כל העולם, ובלבד שלא תרמה את עצמך.
22/08/2006  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
אילו הייתי יועץ הסתרים של ראש הממשלה אהוד אולמרט הייתי יועץ לו עצה אחת, פשוטה וקלה להבנה: תן הוראה, מיוזמתך, להקים מיד ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את כל כשלי המלחמה, בכל הרמות. שהרי, אהוד, ממה נפשך: אם למיטב הכרתך עשית את כל מה שהיית חייב לעשות בתוקף תפקידך כראש הממשלה, שקלת את שיקוליך כמיטב כישרונך וחכמתך, הורית לכפופים לך - שר הביטחון והרמטכ"ל - לפעול על-פי הוראותיך המבצעיות, מה לך כי תדאג?
21/08/2006  |  עמי דור-און  |   מאמרים
עמיר פרץ לא יוכל להאשים איש על כך שבגלל שהתפתה, ברגע של חולשה, להסכים לכהן בתפקיד שר הביטחון בממשלת ישראל הוא לא יהיה לעולם ראש ממשלה.
21/08/2006  |  אברהם שרון  |   מאמרים
מדינת ישראל נמצאת כעת בשלב מכריע של מלחמתה בטרור האיסלאמי. החודשים הבאים צפויים לעצב מחדש את עתיד יחסי הכוחות במזרח התיכון, בעוד הקהילה הבינלאומית, גם היא, הפכה עתה לצלע בלתי נפרדת של השינוי הנדרש.
21/08/2006  |  יוסי עבדי  |   מאמרים