שבת 02 יולי 2022  17:33
מושחתים, לא נמאסתם?
30/12/2002  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   יומני אבנרי   |   תגובות

▪  ▪  ▪
מצעד הנחקרים מקרב חברי מרכז הליכוד והמועמדים לכנסת, בימים האחרונים ביחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה כחשודים בקבלת ונתינת שוחד בחירות, העלה מחדש על סדר היום הציבורי את השחיתות הפוליטית במלוא עוצמתה.

בבחירות שהתקיימו ב-1977, שבהן חל מהפך והליכוד בראשותו של מנחם בגין עלה לראשונה לשלטון, הענישו הבוחרים את המערך בגלל שורה של פרשיות שחיתות - בהן היו מעורבים אישים מצמרת המפלגה.
חשבון הדולרים של משפחת רבין בבנק אמריקני היה ברקע.
בבחירות של 1992 שבהן הופנתה קריאת הזעם "מושחתים נמאסתם" כלפי כמה מראשי הליכוד, חזר יצחק רבין המנוח לראשות הממשלה.
הפעם היתה ברקע פרשת שחיתות שבה היה מעורב אורי שני - אז יו"ר עמידר ומקורבו של שר השיכון באותה עת, אריאל שרון, שחזר עם שרון כעבור שנים כדי לשמש ראש לשכת ראש הממשלה.

בעשר השנים האחרונות חלה נסיגה בתגובתם של אזרחי המדינה. אלה השלימו, משום מה, עם נורמה שבה ישראל ממוקמת במקום "מכובד" ברשימת המדינות המושחתות בעולם.

דומה שאין מדינה בעולם בה נחקרו על-ידי המשטרה כחשודים בעבירות פליליות שונות נשיא מדינה (עזר ויצמן), שלושה ראשי ממשלה (בנימין נתניהו, אהוד ברק ואריאל שרון) שלושה שרי משפטים (יעקב נאמן, צחי הנגבי ומאיר שטרית), שני שרי בטחון (בנימין בן-אליעזר ויצחק מרדכי), שר לביטחון פנים (אביגדור קהלני) שני מפכ"לים (רפי פלד ויעקב טרנר) ושורה של שרים, חברי כנסת וראשי עיריות.

העובדה שחלקם לא הועמדו לדין בהעדר ראיות מספיקות, או זוכו באורח מלא או מחמת הספק, הולידה, כנראה, סלחנות בציבור. עובדה: נושאי השחיתות נדחקו במערכות הבחירות הקודמות לקרן זווית, אם בגלל נושאים בוערים יותר, ואם בגלל אדישות וההשלמה עם שחיקת הנורמות הציבוריות.

האווירה הציבורית הקשה סביב אירועי מרכז הליכוד, מעידה על כך שאזרחי המדינה מתחילים לחזור אל עצמם. הסקרים האחרונים מצביעים על פגיעה אלקטורלית צפויה בליכוד בראשותו של ראש הממשלה אריאל שרון.

יש סימנים שהבוחרים נוטים להעניש מחדש מפלגות, בגלל הסתאבות קולקטיבית. זו, ללא ספק, קרן אור בקצה מנהרת שחיתות ארוכה.

תאריך:  30/12/2002   |   עודכן:  30/12/2002
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
נייר עמדה - מרכז אריאל למחקרי מדיניות
הבחירות המקדימות בליכוד ובעבודה, הציגו בפנינו תמונה רחבה ועמוקה יותר על אופייה של מערכת הממשל הישראלית. הדברים האמורים הן לגבי הדרג הפוליטי הנבחר, והן לגבי הדרג הבירוקרטי. הבעיה העיקרית טמונה בהשפעת קומץ גורמים אינטרסנטיים ופליליים.
29/12/2002  |  ג'ונתן סבג  |   מאמרים
הרבה אנשים, הקשורים בדרך זו או אחרת לבחירות האחרונות במרכז הליכוד, לא ישנים טוב בלילה. הם לחוצים. הם מתחמקים. הם לא עונים לטלפונים בלתי מזוהים. אם על הצג הסלולרי מופיעה הכתובת "מספר חסוי", הם לא יענו, כי אולי חוקר מיאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) מתקשר להזמין אותם לחקירה. מה להם ולביקור בבת ים, מקום מושבה של יאח"ה. זה הדבר האחרון שהם צריכים. הם לא יתנו לחקירת משטרה, כך הם חושבים, לקלקל להם את תחושת האופוריה בה הם שרויים, מאז שהובטח מקומם ברשימת הליכוד או העבודה לכנסת.
29/12/2002  |  אוריאל שטרית  |   מאמרים
לאחר מלחמת לבנון החל תהליך חשיבה מסודר שנמשך כמעט כעשור שלם. בתהליך הזה שותפו דרגים פוליטיים, יועצים ומפקדי צבא בסדיר ובמילואים. התפיסה ההגנתית שגובשה התבססה על שני מרכיבים עיקריים: עדיפות טכנולוגית ועומק אסטרטגי.
דבריו של השר נסים דהן, בכנס של 'רבנים ויהודים אורתודוכסים מחו"ל', כי "עדיף להישאר יהודי בגולה מאשר לעלות לארץ ולהתבולל", והוסיף: "שעדיף שיהודים יישארו בגולה ולא יעלו לישראל, אם לא יוכלו לחיות בה כיהודים", עוררו הדים רבים בכל חלקי הצבוריות הישראלית. אולם המדהים בכל התגובות היא תגובתה של "הציונות הדתית".
29/12/2002  |  ניסן יואלי  |   מאמרים