יום ראשון 05 דצמבר 2021  16:25
הגבלת גיל השימוש בטלפונים ניידים

דוח של ארגון הבריאות העולמי קובע כי קיימת סכנה בחשיפת ילדים לשימוש בטלפון נייד סקירה משווה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת

▪  ▪  ▪
במסמך זה מוצגים בקצרה מחקרים שעסקו בהשלכות הבריאותיות של השימוש בטלפונים ניידים על המשתמשים בהם בכלל ועל ילדים ובני נוער בפרט, וכן סקירה של המצב החוקי בישראל ובמדינות אחרות - בריטניה, פולין, נורבגיה, שווייץ, הולנד, ספרד, אוסטרליה ואירלנד.

מן המסמך עולה כי במדינות שנסקרו אין חקיקה המגבילה את גיל המשתמשים בטלפונים ניידים. עם זאת, המודעות לנושא הולכת וגוברת, ובאה לידי ביטוי בהמלצות של גופים ממשלתיים להגביל את השימוש של ילדים בטלפונים ניידים.

רקע

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לסיכונים הבריאותיים הנובעים מקרינת האנטנות, המשדרים והטלפונים הניידים. בשנת 2000 פורסם דוח ראשון של ארגון הבריאות העולמי בנושא. בדוח צוינו הסכנות הנובעות מהחשיפה לקרינה בעת השימוש בטלפונים ניידים או בעת שהייה ממושכת בקרבת אנטנות והשדות האלקטרוניים הנוצרים בסביבתן. יש לציין כי הדוח לא קבע במפורש שהשימוש בטלפון ניידים כרוך בסכנה בריאותית כגון סרטן או תופעות בריאותיות אחרות, אלא הדגיש את הסכנות האפשריות של חשיפה לקרינה. במחקר צוינו רק שתי סכנות מובהקות של השימוש בטלפונים ניידים: א. השימוש בטלפון נייד בשעת נסיעה עלול לגרום לתאונות דרכים; ב. השימוש בטלפון נייד ליד מכשירים חשמליים בבתי-חולים עלול לשבש את פעולתם.

בשנת 2003 התפרסם בשבדיה מחקר על השפעת השימוש בטלפונים ניידים על בני נוער. המחקר הצביע על סיכון ממשי לבני נוער עקב השפעת חום הקרינה על תפקוד המוח. צוות המחקר המליץ על שימוש בדיבורית, על דיבור עם אנטנה פתוחה ועל הרחקת האנטנה מהאוזן.

לאחרונה פרסם ארגון הבריאות העולמי את הממצאים העיקריים של דוח חדש בנושא. מהדוח עולה כי אין הוכחה לנזק ישיר שקרינת מכשירים ניידים גורמת לאדם בוגר. השינוי הבולט במסקנות מחקר זה לעומת המחקר של שנת 2000 היה בנושא הסכנה שבחשיפתם של ילדים לקרינה בעת השימוש בטלפון נייד, מכיוון שלילדים יש גולגולת דקה. בעקבות תוצאות המחקר, ארגון הבריאות העולמי ממליץ כעת שלא לאפשר שימוש של ילדים בטלפונים ניידים בלא דיבוריות, ומכל מקום להימנע מהצמדת המכשיר לאוזן.

חשוב לציין שמחקרים בנושא ההשלכות הבריאותיות של הקרינה הם ארוכי טווח, אך השימוש בטלפונים הניידים החל לפני 15 שנה בלבד.

סקירת המצב בישראל

בישראל אין חקיקה המגבילה את השימוש בטלפונים ניידים לפי גיל. הקרינה האלקטרומגנטית זוכה להתייחסות ציבורית ומופעל לחץ ציבורי שלא להציב אנטנות תקשורת אלחוטית ליד בתי-ספר. בעקבות מחקרו האחרון של ארגון הבריאות העולמי החליטה שרת התקשורת דליה איציק לחייב את חברות התקשורת האלחוטית להדפיס אזהרה ובה מידע על הסיכונים והנזקים האפשריים לילדים משימוש בטלפונים הניידים.

לאחרונה הכינה המועצה הלאומית לשלום הילד הצעת נוהל למכירת מכשירי טלפון ניידים לקטינים. ההצעה אינה עוסקת בבעיה מן ההיבט הרפואי אלא מתמקדת בהגנה החוקית על ילדים בעסקות. ההצעה מתבססת על ההסדר הקיים בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, ובה שתי דרכים להתמודד עם התופעה של מכירת מכשירי טלפון ניידים לקטינים:

  • הגבלת המכירה של מכשירים ניידים לילדים מתחת לגיל 16 במסלולים השונים של חברות התקשורת, משום שכניסה למסלול כזה היא בגדר התקשרות חוזית.

  • התניית מכירת מכשירים ניידים לילדים מתחת גיל 14 בבתי עסק בהסכמה בכתב ומראש של ההורים.

בימים אלו מתגבשת הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון - הגבלת שימוש בטלפון נייד לילדים), התשס"ה-2005, של ח"כ לאה נס. הצעת החוק מבקשת לאסור מכירת מכשירים ניידים לילדים שגילם מתחת ל-8 וכוללת דרישה להוספת אזהרה לצרכן על גבי המכשיר בדבר הנזקים שהוא עלול לגרום. ההצעה מטילה סנקציות עונשיות על היצרן בגין הפרת החוק. היא גובשה בתגובה לממצאי המחקר האחרון של ארגון הבריאות העולמי.

המאמר פורסם במרכז המחקר והמידע של הכנסת
למסמך המלא, המכיל גם סקירה השוואתית של המצב החוקי במס' מדינות בעולם [קישור]
תאריך:  05/01/2007   |   עודכן:  19/01/2007
גלעד נתן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
גם אנחנו הכינונו סיכום של השנה האזרחית 2006 ושל תחזיותינו לשנה הבאה עלינו לטובה:
05/01/2007  |  ירון אורנשטיין  |   מאמרים
כפי שכבר התרגלנו לתאונות דרכים כאל דבר מובן מאליו, כפי שאיננו מתרגשים עוד משיגור הקסאמים ללב האוכלוסיה העירונית בישראל, בין אם יש נפגעים ובין אם אין, כך אנו מתרגלים לתופעה חדשה בה נפגעים ונהרגים כמעט מדי יום ביומו פלשתינים הנלחמים זה בזה ברחובות. אנשים אלו, מן הסתם, יורים בנשק שמדינת ישראל תרמה להם חינם אין כסף ו/או בנשק שנרכש בכספי מחוות אותם העניקה מדינת ישראל לחבורות הפשע ו/או בנשק שהם גנבו מצה"ל ו/או בנשק שהפלשתינים הבריחו לשטחיהם, בהתחלה בהיחבא ותחת סיכון ובהמשך בריש גלי ובאישור ממשלת ישראל.
05/01/2007  |  ד"ר אברהם בן עזרא  |   מאמרים
חז"ל קשרו את כל אחד מאבותינו למידה מסוימת: את אברהם למידת החסד, את יצחק למידת הדין, ואת יעקב למידת האמת, שהיא השילוב של חסד ודין. מדוע מיוחסת מידת האמת ליעקב אבינו?
05/01/2007  |  רו"ח חנוך ובר  |   מאמרים

05/01/2007  |  ניר יהב, עידן יוסף  |   מאמרים
כמה שעות לפני שהברים מתמלאים, אנחנו נפגשים בשפך הירקון. הרוגע בנמל תל אביב לא משקף את האווירה שתהיה בברים, ואף לא מחוצה להם. למרות שמזג אוויר גרוע בעלי העסקים לא מוטרדים. בחצות ינהרו לברים המונים, אלה שבאו לדרינק או יותר, כל פרט משדר שהם באו ליהנות כל הלילה במסיבות. מריחואנה או אקסטזי, וודקה ורד בול או וויסקי סוואר, הכל נגיש. אפילו על סקס בשירותים אפשר לעשות וי. על-מנת להקל יותר את מלאכת השכנוע משתמשים בסם האונס שהשפעתו ניכרת כעשרים דק אחרי הלקיחה וההכרה מתערפלת למשך כארבע שעות.
05/01/2007  |  טלי רווה  |   מאמרים