שבת 04 דצמבר 2021  03:13
מי מוכן להישפט אצל פוגלמן?!

האם תופעת "בגדי המלך החדשים" אפשרית גם בקרב אנשים אינטליגנטים? ביניש דוחפת את עוזי פוגלמן לעליון בתקווה שהפרקליטות תשלים השתלטותה על השפיטה. הפניתי הסתייגות לוועדה לבחירת שופטים. מי מוכן שבהרכב שלו ישבו ביניש, ארבל ופוגלמן?

▪  ▪  ▪
האם עקב לחץ קבוצתי, אנשים מוכנים להסכים עם הקבוצה, גם במצבים המצויים בסתירה לכל העובדות והראיות? זוהי תופעת הקונפורמיות, שנבדקה בשנת 1951 על-ידי החוקר סולומון אש.

אש הכניס נחקרים לקבוצה שחבריה תודרכו מראש להחליט החלטות הנוגדות את ההיגיון ובחן את תגובת הנחקרים. ברוב המקרים, הלחץ הקבוצתי הכריע והנחקרים הסכימו אפילו להתכחש למראה עיניהם, ולו רק שלא להתנגד לקבוצה. חלקם, פשוט השתכנעו שהקבוצה צודקת. חלקם היססו, אך מול הביטחון הכללי בקבוצה, הם הניחו שאינם די מוכשרים וטועים בהערכת המציאות. חלקם הבינו היטב שמדובר בהולכת שולל אך שתקו, או מחשש שיתנכלו להם או מפאת אישיותם החלשה.

תופעת הקונפורמיות מוכרת לנו מהסיפור "בגדי המלך החדשים". ולענייננו, גב' ביניש מבקשת לצרף לבית המשפט העליון את עוזי פוגלמן. כנראה שביניש סומכת על כך שיימצאו מספיק עיתונאים, אנשי אקדמיה ופוליטיקאים שיקבלו את החלטותיה, ולא משנה עד כמה היא תרחיק לכת.

הסתייגות מהמינוי

ביום 14.6.07, הפניתי הסתייגות למינויו של פוגלמן. בין 1995 לנובמבר 2000 האיש כיהן כמנהל מחלקת בג"צים בפרקליטות. באותה תקופה, פעלתי כיו"ר עמותת נפגעי מס רכוש (נמר), ובמסגרת המערכה הציבורית, ניהלתי 13 עתירות לבג"M, שהיו כרוכות בכ-25 דיונים וכ 70-80 תגובות הדדיות.

נגד הפרקליטות הרביתי בתלונות על מצגים פיקטיביים, אלא שהתלונות לא נבדקו. ביום מסויים, אירעה תקלה לעו"ד שפר, פרקליט ממחלקת הבג"צים. מצג מטעה גרם שאמשוך עתירה, אלא שבמסגרת עתירה אחרת הצגתי את הראיות האמיתיות וזכיתי בעתירה. בהמשך, אומנם נפתח תיק משמעתי נגד שפר, אך לראשונה, יועץ משפטי לממשלה השתמש בסמכותו והפסיק את הההליך המשמעתי.

ביום 3.9.00 פוגלמן נבחר לשופט מחוזי, למרות השגה טעונה ששלחתי לוועדה ובה תיארתי כיצד האיש ניהל את מחלקת הבג"צים. כשפוגלמן נבחר, החלטתי לערור על מינויו. את הערר לא שלחתי הפעם לוועדה אלא לכל אחד מחברי הוועדה בנפרד. למחרת בבוקר, התקשר והודיע לי אחד מחברי הוועדה שהוא, ואחרים שאיתם שוחח, כלל לא ידעו שהיתה השגה שלי על פוגלמן. מאוחר יותר הודיעני, שההשגה היתה כנראה בתיק, אך לא הועלתה בדיון כשדובר על פוגלמן. בינתיים וכתוצאה מתגובתי החריפה, השגות נשלחות כיום אל כל החברים, מראש.

בשבוע שעבר, שלחתי שוב השגה נגד מינויו של פוגלמן לעליון. תיארתי את פוגלמן כמי שניהל את מחלקת הבג"צים בפרקליטות כיצרן ויצואן של מצגים פיקטיביים לבג"צ, אך אין לי ספיקות. הוועדה שלנו מתנהלת בשיטת הדילים. אם הפעם לא יימצא דיל מתאים, אז זה יתרחש בפעם הבאה. נותרה איפה לדיון השאלה, מי מוכן שבהרכב שלו בבג"צ ישבו ביניש, ארבל ופוגלמן?

קישור להסתייגות המלאה באתר הכותב
הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, לוביסט ויועץ לאסטרטגית הסברה ומאבקים ציבוריים, יו"ר נפגעי מס רכוש (נמ"ר)
תאריך:  20/06/2007   |   עודכן:  20/06/2007
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
במציאות של ימינו ידע שווה כסף רב, ולראיה גורמים רבים בשוק העולמי בכלל והישראלי בפרט עוסקים בפיתוח ומכירת של ידע בהצלחה רבה. מדינתנו אולי "חלשה" במשאבים חומריים, דוגמת מחצבים, אך מאידך, מבורכת היא באנשי אשכולות להם הידע והיכולת לפתח, להמציא ולקדם רעיונות, נוסחאות, פטנטים, תגליות ועוד. לכל אלה יש קהל רחב של רוכשים פוטנציאלים המוכנים לשלם סכומים ניכרים, תוך ראיה לטווח ארוך ותוך אמונה בפוטנציאל הכלכלי הגלום בגיבוש הרעיון, התגלית או הפיתוח ותרגומו למודל עסקי מניב ולטובת זאת מוכנים אותם גופים לשלם, לא אחת, סכומי עתק.
20/06/2007  |  עו"ד דורון, הופמן  |   מאמרים
באופן כללי, אפשר להגיד כי תהליך ההזדקנות בעור הפנים נגרם כתוצאה מהפרדות של העור ממעטפת השרירים לצד התרוקנות של אזורים שונים בפנים מנפחם.
20/06/2007  |  ד"ר אלדד מור  |   מאמרים
הריון יכול להיות תקופה מלאת לחץ גופני. בתקופה זו יכול להיראות טיפול אצל כירופרקט, מוזר ואולי אפילו בלתי אפשרי לאישה ההרה. אולם, טכנולוגיה מודרנית וטכניקות כירופרקטיות מאפשרים את הכיוונון הכירופרקטי, שנחוץ לכל אחד ואחת, חוויה נעימה, אפילו לאישה הרה בשליש השלישי של ההריון.
20/06/2007  |  ד"ר רונן מנדלזיס  |   מאמרים
אני מוצא עצמי קצת "מתגעגע" ליצחק שמיר. בפרספקטיבה של מספר שנים ברור לי שהאיש השמרן והקשוח הזה יוכר כאחד מהאחראיים שבראשי ממשלת ישראל. שמיר יוכר ככזה, מפני שמה שהוא הבין בצורה אינטואיטיבית, לא הבינו ראשי ממשלה "כריזמטיים" רהוטים ומשכילים יותר, גם לא יצחק רבין שהיה מנהיג אחראי וזהיר, למרות שהתפתה לטעות הנוראה מכול - הסכם אוסלו.
20/06/2007  |  עו"ד משה גולדבלט   |   מאמרים
איני דתי ואין חילוני ממני. בת משפחתי שלא בדרגת קירבה ראשונה היא לסבית מוצהרת והיא יקרה לי מאוד, ובכך סיכמתי להבהיר שדברי להלן אינם נגועים בשיקולי דת, או התנגדות לתופעה. ובכל זאת, במשך אלפיים שנה וגם מתחת לחופה אמרנו "אם תישכח ירושלים תישכח ימיני".
20/06/2007  |  שבתאי עזריאל  |   מאמרים