שבת 04 דצמבר 2021  04:21
הסיפורים מתחילים לזרום

השבוע, הפצתי במיילים פנייה לציבור וביקשתי להמציא לי מידע לביצוע תחקיר עיתונאי על הטעיות פרקליטות הסיפורים מתחילים להגיע

▪  ▪  ▪
אולי מוגזם לומר שלכולם יש טענות על הפרקליטות, כי אחרי הכל, לא כולם התעמתו בבית המשפט עם נציגי המדינה. הללו חיים רק מפי השמועה. השמועות בדבר "פרקליטים העושים מלאכתם בתום לב ובנאמנות", מתבססות על דעות של עיתונאים ואנשי אקדמיה מסויימים שמספרם הולך ומתמעט מיום ליום, שלא לדבר על שופטים מכהנים ו(בדימ.) שמספרים לכל מי שטרם שמע, איך פסקי הדין שלהם מעוררים התפעלות בחו"ל (לפחות, כך זה היה עד שלאחרונה נכתבו במפתיע כמה דברי ביקורת נוקבים נגד אהרן ברק ומדיניותו).

מבין אלה שאיתרע מזלם להתמודד מול נציגי המדינה, עולים קולות צורמים ביותר וטענות קשות לעיכול על התנהגות הפרקליטות. החל ב"טעויות של תום לב" וכלה בהטעיה, בהסתרת מידע, בהצגת מידע מגמתי, בשיבוש מכוון של הליכי משפט, בלהיטות יתר, באישומי שווא ועוד.

הבעיה היא שכאשר מדובר בפרקליטים, הפרקטיקה מוכיחה שאין בפני מי להתלונן. עובדה זו לכשעצמה, היא בלתי נסבלת ואינה מתקבלת על הדעת. הרי אפילו על שופטים אפשר להתלונן, אך על פרקליטים...? לא ולא!!

לי אישית, להזכיר (וצריך להזכיר זאת שוב ושוב), יש ניסיון בלתי מוצלח במיוחד. הליך משמעתי בגין שיבוש הליכי משפט שנפתח בעקבות תלונתי בלשכת עורכי הדין נגד הפרקליט יהודה שפר, הופסק על-ידי אליקים רובינשטיין ביום האחרון לכהונתו כיועץ משפטי לממשלה.

כך או אחרת, הגעתי לסיכום עם גורם תקשורת מסוים, שאם אציג בפניו מספיק מקרים שיוכיחו את התופעה, ייערך על ידו תחקיר לבירור התופעה, ממדיה, סיבותיה ודרכי ההתגוננות מפניה (למשל, החייאתה של הצעת החוק להקמת רשות לחקירת פרקליטים).

בעקבות כך, הפצתי מייל לציבור הקורא לספק מקרים שיוכיחו את קיומה של התופעה.

הכוונה אינה להתעמת עם כל הראיות ולהוכיח שהמתלוננים צדקו, אלא בעיקר להוכיח שכאשר יש טענות נגד פרקליטים, הן לא נבדקות. השיטה המקובלת היא לטעון שלא בודקים תלונות תוך כדי הליך משפטי. הבעיה היא שכתוצאה מכך עלול להתקבל פסק דין שגוי, אך את מי זה מעניין? יותר מכך, נחשו כיצד הפרקליטות נהגה באותם מקרים מובהקים שבית המשפט קבע בפסק הדין, שהפרקליטות הציגה מצגים חלקיים ומטעים ברשלנות, ואפילו במתכוון?

בינתיים, כבר החלו להישלח סיפורים הממחישים היטב את התופעה, אלא שאסור להסתפק בכך ויש להפנות עוד ועוד מקרים. הבעייה אינה מסתיימת במצגים מטעים. גם לאחר שזכית, מתברר לך לפתע שהרשויות מסרבות למלא אחר פסק הדין, ואם אתה פונה לעורכי הדין של המדינה ומלין על כך, הם פשוט מגלגלים אותך החוצה.

הגיעה העת שהציבור יאמר את דברו, ושלא יעשה זאת מתחת לגשר בעת שהרכבת חולפת. לא להסס!!

לפניית הציבור

הכותב הוא מהנדס תעשיה וניהול, לוביסט ויועץ לאסטרטגית הסברה ומאבקים ציבוריים, יו"ר נפגעי מס רכוש (נמ"ר)
תאריך:  01/07/2007   |   עודכן:  01/07/2007
שבתאי עזריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
רוב אוכלוסיית המדינה מרוכזת באזור המרכז. כ-40% מכלל האוכלוסיה של המדינה ויותר מ-48% מהאוכלוסיה היהודית נמצאת באופן קבוע באזור שבין גדרה לחדרה, ובשעות העבודה הם מצטופפים אף יותר לתוך גוש דן. על כך יעידו הפקקים בכניסות לאזור גוש-דן בשעות העומס של תחילת העבודה, וביציאות מגוש דן בשעות העומס של סיום העבודה. מבחינה כלכלית חשיבותו של האזור הזה היא גבוהה אף יותר, מאחר והוא מכיל בתוכו מרכזים בנקאיים, עסקיים ותעשייתיים.
01/07/2007  |  קובי לירז  |   מאמרים
דעותי בנושא השלום ידועות ומוכרות אמנם, אולם השקפתי בסוגיית הדאגה לרווחת המיעוטים בארץ נצרבה בתודעתם של רבים מחברי בפוליטיקה. ולא בכדי: מאז ומתמיד הייתי מוכר וידוע בקרב מפלגתי לשעבר, הליכוד, כמי שמצדד באפליה מתקנת כלפי ערביי ארץ ישראל בכלל והבדואים בפרט. בכך, וסליחה על חוסר הצניעות, לא הייתי שונה מזאב ז'בוטינסקי ע"ה, אשר דיבר וכתב על חמשת ה"ממים" (מעון, מזון, מלבוש, מורה, מרפא) גם למיעוטים בארץ ישראל ("אז ירווה נחת בן נצרת, בן ערב ובני").
01/07/2007  |  אלי לוי  |   מאמרים
1) היועץ המשפטי לממשלה שגה מספר פעמים, כאשר החליט שלא להעמיד לדין את אריאל שרון בפרשת האי-היווני וגם בפרשת הקרקעות לדודי אפל; כאשר החליט להעמיד לדין את חיים רמון, וכאשר החליט להגיש כתב אישום ראשון נגד הנשיא קצב; אולם, כעת כאשר החליט לעשות הסדר טיעון, הוא עשה פחות ממה שהיה חייב (קרי - לבטל לחלוטין הגשת כתב אישום), אך יותר ממה שהתכוון לעשות (קרי - כתב אישום חמור).
01/07/2007  |  עו"ד דב אבן אור  |   מאמרים
פיגוע מכוניות התופת נמנע השבוע רק במקרה על-ידי אזרחים ערניים. כך ששנתיים אחרי גל הפיגועים הקודם ברכבות בלונדון, ושש שנים לאחר אירועי ספטמבר 2001, מתברר כי למרות השקעות הענק של המדינות המפותחות, ובעיקר אנגליה וארצות הברית, שפיגועים נמנעים במקרה על-ידי אזרחים, ולא על-ידי שירותי הביטחון הממשלתיים ואמצעי האבטחה שבידיהם.
01/07/2007  |  ד"ר ניצן יניב  |   מאמרים
בשולי הידיעה על שבעה חיילים שנפצעו בשכם ממטעני חבלה למדנו בדרך אגב, שמשליכי המטענים היו מן הפתח, אותו הפתח שישראל משחררת חינם 250 ממחבליו, נותנת מחסה לנמלטיו, קולטת בבתי החולים שלה את פצועיו ומאפשרת לו להצטייד בנשק ובתחמושת ולקבל הדרכה צבאית מקצינים זרים. כל המהלכים המדיניים של אולמרט משועבדים למטרת-העל של "חיזוק אבו מאזן", המפקד העליון של אותו הפתח. הממסד כולו, לרבות התקשורת העוינת, מסתיר, מטשטש ומטייח את העובדה המקוממת, שמדינת ישראל מתייצבת מאחורי ארגון טרור אחר, הפתח, מול ארגון טרור אחר, החמאס.
01/07/2007  |  אליקים העצני  |   מאמרים