שבת 02 יולי 2022  18:06
כסף לעשירים
28/03/2003  |   אריה אבנרי   |   מאמרים   |   יומני אבנרי   |   תגובות

▪  ▪  ▪
המשבר הכלכלי המתמשך שצובר באחרונה שיאים חדשים, חשף תופעה שידועה מזמן לכל מי שעיניו בראשו. במדינת ישראל יש שלוש אוכלוסיות: אזרחים שאינם שווים בכלל, אזרחים ששווים פחות, או יותר ואזרחים ששווים יותר ולעיתים מזומנות הרבה יותר.

כמעט כל שרי האוצר לדורותיהם, ושר האוצר הנוכחי בנימין נתניהו ביניהם, ראו תמיד לנגד עיניהם את האינטרסים של חברי האליטה של אנשי המאיון והאלפיון העליון.

במרוצת השנים לא הוטל מיסוי על הבורסה, מאחר שעשירי העם התנגדו לכך. שר האוצר לשעבר אברהם (בייגה) שוחט שניסה להציץ, נפגע.ש ר האוצר לשעבר סילבן שלום, חבר באליטה הפיננסית בזכותה של רעייתו, זוקף לזכותו את פריצת דרך בתחום זה. אבל כל מה שנוגע להכבדה על עשירי העם, צריך לקבל בעירבון מוגבל או בגזירה זמנית.

הקשר ההדוק בין ההון לשלטון במדינה הוא מעל התכניות הכלכליות.
אזרחי המדינה שנושאים בנטל העיקרי של תשלומי המס והשירות במילואים, זוכים להסברים שעל פיהם יש לשמור מכל משמר שלא להרגיז מדי את אילי ההון המיוחסים, מחשש שיוציאו, חלילה, את כספם מחוץ לגבולות המדינה ויעשו עסקים בארצות אחרות.

כמה זמן מתכוונים המסבירים הכלכליים הלאומיים לספר לנו בדיחות מקאבריות? הקהילה העסקית לא היתה צריכה להמתין למשבר הכלכלי הנוכחי כדי להוציא כסף מן הארץ. חלק מאנשי הקהילה מגלגלים בחו"ל מזה שנים כספים שנצברו בעיקר כהון שחור, בהיקף של מליארדי דולרים, המושקעים בנכסים או מוצפנים בכספות בנקים.

למרבה האירוניה, חזר חלק מהכספים ארצה כהשקעות ברכישת אוצרות טבע של המדינה או חברות ממשלתיות.

היו גם מקרים שהון שחור שעשה עליה ארצה, הושקע באזורי פיתוח ובעליו קיבלו הלוואות ומענקים ממשלתיים ופטור ממס. תעשיינים עתירי ממון העתיקו מזמן את פעילותם העסקית לארצות שונות, שבהן כוח העבודה זול יותר, ולא הזילו דמעה יחד עם אלפי עובדיהם המפוטרים.

כמה אילי הון גילו מעורבות פוליטית פעילה, וטרחו ועמלו למען הקמת ממשלת אחדות לאומית, והזהירו כי אם לא תקום ממשלה כזו המשק יתמוטט.

כשהתברר להם שקמה ממשלה מסוג אחר, לא כל אילי ההון עמדו מן הצד. היו בהם כאלה שנטלו חלק פעיל במו"מ הקואליציוני וניסו לכוון מפלגות שמשרדי ממשלה שיש להם עניין בהם.

המשבר הכלי חשף תופעה מדאיגה נוספת: חלק ניכר מהקהילה העסקית העליונה רכשו בשנים האחרונות חברות פרטיות וציבוריות, והשקיעו בפרויקטים שונים בארץ ובחו"ל - מכספים שהועמדו לרשותם ברוחב לב כמנוף. כיום, חייבים אילי הון ישראלים לבנקים עשרות מליארדי שקלים, שחלקם כבר נמחקו והשפיעו לרעה על מאזני הבנקים.
טיקונים אלה ישנים בשקט. הם לא חתמו על ערבויות אישיות להלוואות הענק שקיבלו, וגם לא הביאו בדרך כלל "כסף מהבית". הכל היה ונשאר על חשבון הציבור.

מי שצריך להיות מודאג באמת הם מנהלי הבנקים, ואולי דווקא הציבור הרחב שיאלץ לכסות מכיסו בדרך זו או אחרת את ההפסדים הללו.

מדינת ישראל "מצטיינת" בהקמת ועדות חקירה. אולי הגיע הזמן שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, שתבחן את דרכי ההתנהלות של ההון והשלטון, ותחשוף את פעילות דרכי המנוף של הבנקים ותמליץ על דרכים למניעת תופעות כאלה בעתיד.

מי יודע, אולי גם תמצא "מתחת לאדמה" אופציה שתחייב כמה מאלי ההון להחזיר כספים לקופת המדינה נכסים וכספים. כך אולי תהיה תקווה לאזרחי המדינה האפורים, שמעניקים לה יותר ממה שמקבלים ממנה שמשהו עשוי להשתנות.

בדרך זו ימנעו גם התאבדויות נוספות של אזרחים שנקלעו לקשיים כלכליים, ואולי ייבלם באותה הזדמנות גידולה המדאיג של אוכלוסיה רביעית במדינה. המדובר באסירון/עשירון התחתון, הכולל אזרחים שעברו על החוק כדי להביא לחם לבני משפחתם וכך התפרנסו לא בכבוד.

תאריך:  28/03/2003   |   עודכן:  28/03/2003
אריה אבנרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
כותרת: הציבור מזלזל במסכות.
28/03/2003  |  אפרי הלפרין  |   מאמרים
נשיא סוריה, בשאר אסד, העניק ראיון ליומון הלבנוני הפרו-סורי, "אל-ספיר". הראיון נערך על-ידי עורך "אל-ספיר", טלאל סלמאן, שכתב בהקדמה כי במשרדו של נשיא סוריה תלויים, לצד תמונתו של נשיא סוריה לשעבר, חאפז אסד, אביו של בשאר, שני ציורים: האחד של דגל פלשתין יחד עם "הדגל הערבי שהוא דגל מפלגת הבעת'" והשני של דגל סוריה.
27/03/2003  |  ממר"י  |   מאמרים
מאחורי הקלעים של גבעתיים, ניצב בית, למראית עין - בית מגורים מפואר - או בית הארחה. מדובר, אם כן, ב'בית קובי' - מפעל חיים לזכרו של קובי איכלבום, לוחם ומפקד בחטיבת גבעתי, אשר נהרג בתאריך 10.3.02 בפעילות מבצעית בנצרים. בית קובי מבטא ערכים אשר היו נר לרגליו - בית ומשפחה, חברות ואהבת הארץ - ואת רוח צה"ל שאהב והעריך.
27/03/2003  |  הדר פרבר  |   מאמרים
אין לי בעיה עם שעון הקיץ שנכנס השבוע לתוקפו. רוצים - שיהיה. מה שכן - יש לי דיאלוג ארוך בשנים עם הרשויות השונות, שרי פנים למיניהם, יושבי ראש ועדות ועוד, בדבר המועד שבו ייכנס שעון הקיץ/חורף לתוקפו. והמועד, בין שהוא נקבע למוצ"ש (כפי שהיה נהוג בעבר) או בלילה שבין חמישי לשישי (כפי שזה היום), הוא שמפריע לי ומייד אפרט.
27/03/2003  |  משה לרר  |   מאמרים
בתוך מספר שעות יפוג האולטימטום שנתן הנשיא בוש לסדאם חוסיין, ותתחיל המערכה השניה על עירק. אחד השחקנים הראשיים במערכה זאת הוא שר החוץ האמריקני, קולין פאוול, אשר במלחמת המפרץ של 1991 שימש בתפקיד הרמטכ"ל של צבא ארה"ב, והיה השחקן החשוב ביותר במערכה זאת.
27/03/2003  |  פרופ' ניצה נחמיאס  |   מאמרים