יום שני 29 נובמבר 2021  11:00
בנק למסחר: ממשלת ישראל ממציאה פטנטים
 קישורים
  פנחס פישלר, יומן מאמרים

ממשלת ישראל [קרי הנציגים של: את, אתה ואני] החליטה [בשמנו כמובן] לפצות את כל נפגעי מעילת הבנק למסחר בשווי פגיעתם הכלכלית; מחשבה נוספת.

▪  ▪  ▪
ממשלת ישראל החליטה בימים אלו ממש, לפצות את מכלול לקוחות הבנק למסחר אשר נפגעו תוצאי מעילת העתק של אתי אלון.

על-פי החלטת ממשלת ישראל, יפוצו באופן מלא אלו שחשבונותיהם הראו יתרה של עד ארבעה מליון שקלים. מעל ומעבר לתקרה זו - יפוצו הלקוחות כדי 95% ממכלול הנזק הכלכלי שהסבה להם אתי אלון, יחד עם דירקטוריון והנהלת הבנק למסחר.

לצורך אנלוגיה בלבד, נניח כי את/אתה הייתם נוטלים סיכון [מחושב...] ולא מבטחים את דירתכם הקטנה או את מכוניתכם. היעלה על הדעת כי ממשלת ישראל או כל חברת ביטוח, באשר היא, היתה מפצה אתכם בגין נזקי פריצה/גניבה/שריפה?. שהרי, הבנק למסחר לא השכיל לבטח את עצמו מפני פגיעה בסדר גודל אשר זה.

המכעיס הוא, כי החלטת הממשלה החפוזה אינה אלא שליחת יד ארוכה גסה ובוטה לעבר "הכיס העמוק" של כולנו. לאמור, פיצוי הלקוחות מתוך תקציב המדינה. תקציב המדינה, עיקרו מתשלומי מיסים שכולכם מזרימים לקופת המדינה. באה הממשלה, ובהינף אגודל וקולמוס פונה בחוצפה אל עבר אזרחי המדינה ומחייבת אותם, כך ממש, לשאת בפיצויי המעילה. שהרי, אותה הממשלה ממש, לא טרחה לבדוק, קודם לכן, מי האשמים במעילה, מחד, ומי האחראים להעדר הפיקוח, הבקרה. מי עצם עיניו מראות. מי גילה "ראש קטן" וכיו"ב. נגיד בנק ישראל, נותר במשרתו. כך הוא גם ד"ר טל - המפקח על הבנקים. הכל, שומרים על כיסאם, רכבם, משכורתם ולשכותיהם, איש "אינו אשם", לפחות אין איש לוקח/נוטל על עצמו "אחריות אישית" באשר היא, והממשלה שלנו, בחוצפה אין קץ, שולחת יד ארוכה לעבר תקציב המדינה, על-מנת לכסות את נזקי המעילה.

הממשלה אף לא טרחה לבדוק ולברר האם יש מניין לקחת כסף אצל בעלי הבנק, הדירקטורים, המנהלים, ובהחלטה חפוזה, חובבנית ממש, מצאה לה "פתרון קל" - על חשבון משלם המיסים הישראלי - הפראיירים התורנים.

אין לך דוגמא מובהקת מזו, על-מנת ללמוד עד כמה וכיצד מתקבלות החלטות שרירותיות, חפוזות, ובעיקר שאין מאחוריהן כל צידוק לא כלכלי, לא מוסרי בעיקר לא משפטי.

על-מנת שלא אובן, חלילה, לא נכון. אין לי ספק כי ציבור לקוחות הבנק למסחר זכאי להגנה מלאה ולשיפוי תוצאי המעילה הגדולה. אלא, שאין לרתום עגלה לפני סוסים. ראשית, יש לבוא חשבון ובדיקה מקיפה, מקצועית ואחראית עם אותם כל הנושאים בנטל האחריות, למן נגיד בנק ישראל, בנק ישראל עצמו, המפקח על הבנקים, בעלי הבנק, הדירקטורים ומנהלי הבנק.

רק אחרי "חיסול חשבונות" [תרתי משמע] אצלם, ובקירבם פנימה, רק אז היה על הממשלה לדון ביתרות ההפרשים שעל מכלול ה"פראיירים" [את, אתה, אני] לשאת בנטל.

אלא, שממשלת ישראל "ממציאה לנו פטנטים". היא מבקשת לעשות "קיצורי דרך", ומקבלת החלטות באופן שבעל חנות מכולת שכונתית אינו מקבלת...

אף אם לא המרתם - בחייכם - מעולם - בבתי קזינו, ברחבי תבל, לפחות התכבדתם כעת לשאת בנטל תשלומים בגין כך. "פטנט חדש" תוצרת ממשלת ישראל.

אני בספק אם החלטה שכזו, תעמוד במבחן בית המשפט העליון. ודי ברמיזא דקה זו.

חישבו על זה.

תאריך:  16/05/2002   |   עודכן:  16/05/2002
פנחס (פיני) פישלר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
כך חולפת תהילת העבר של הקיבוצים. על אף העובדה שהיו רק אחוזים בודדים מאוכלוסיית המדינה-שבדרך, נחשבו הקיבוצניקים למיטב הנוער, לעמוד האש ההולך לפני המחנה, לסמל של תפיסת העולם הסוציאליסטית המציבה את טובת הכלל לפני טובת הפרט, המפעילה את העזרה ההדדית בין הקהילות הקיבוציות, אך בו בזמן גם דואגת לקיומו של כל פרט על בסיס ההסכמה הקובעת, כי "כל אחד עובד כפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו".
16/05/2002  |  עמי דור-און  |   מאמרים
זה שנים לא מעטות אנו מצויים בעיצומה של מלחמת תרבות עולמית. אין זה מאבק בין האיסלאם וכל מאמיניו לבין דתות אחרות. המאבק מתאפיין בעימות בין תרבות אסלאם פונדמנטליסטית לבין תרבות מודרנית, פתוחה ונוטה לחופש הפרט ולדמוקרטיה. זהו מאבק בין דטרמיניזם מיסטי לבין דקרטיזם ספקני, בין הידוק כבלי העבר לבין סקרנות וחקרנות של העתיד, בין ציות עיוור לבין ביקורתיות בסיסית. מאבק בין העבאייה לבין חולצת T-Shirt, בין רעלה לבין Make-up.
בפרספקטיבה היסטורית, אפילו של 54 שנותיה של המדינה, כל עליה ועליה מהווה עיטור עז חדש לא רק לעולים אלא לארץ עצמה. על אחת כמה וכמה חובה לאומית היא לזכור את אלה שהיו הראשונים: השנה, עם ישראל - העם הזה המורכב כל כך, בו חיים על חד הויכוח יהודים שיצאו את הגולה, אולם חלק ממנה נשאר בתוך תוכם - חוגג 120 שנה מאז העליה הראשונה, הלא היא עליית יהודי רומניה.
11/05/2002  |  אנדרי פישהוף  |   מאמרים
במילון מונחים צבאיים של צה"ל מוגדרת תורת הביטחון כ"תורה המושתתת על מדיניות הביטחון, שתכליתה להתוות את הדרכים לארגונם ולניצולם של המשאבים העומדים לרשות האומה, לשם קיום ביטחונה של המדינה".
11/05/2002  |  ד"ר אורי מילשטיין  |   מאמרים
מעילת הענק אשר התגלתה בשבוע שעבר בבנק למסחר, מעלה לדיון את הגורם האנושי אשר מביא עובדים ומנהלים לבצע מעילות כנגד הארגון. לעיתים המעילה מבוצעת לטובת המועל, לעיתים כסיוע לאחרים, במקרים אחרים המעילה מבוצעת בעקבות סחיטה או כחלק מהצורך של העובד לעמוד בתחזיות.
10/05/2002  |  רו"ח עופר אלקלעי  |   מאמרים