יום שני 29 נובמבר 2021  09:55
זכות העיון, האיון והביון

כנגד אזרח הוגשה תלונת שקר. המשטרה גנזה את התלונה בעילת "חוסר ראיות". האזרח מבקש לעיין בתיק התלונה על-מנת לצלם את החומר לצורך הגשת ערר לעניין סיווג סגירת התיק לעילת "חוסר אשמה". המשטרה והפרקליטות מסרבות. הוגשה עתירה לבג"צ

▪  ▪  ▪
כנגד אזרח בשם אברהם פריד (פריצי) הוגשה תלונת שקר/תלונת שווא. בחלוף תקופה [ארוכה במיוחד - ללמד על שיהוי בחקירה ו"התמזמזות"], נגנזה התלונה בעילת חוסר ראיות".

סיווג משטרתי של תיק שנגנז בעילת חוסר ראיות, מותיר "כתם" במרשם הפנימי [להבדיל מהמרשם הפלילי] והרישום נשאר לתקופה ארוכה. במצב דברים זה רשאי/זכאי האזרח לגשת למשטרה ולצלם את חומר החקירה, מתוך כוונה לערור ולהשיג לעניין שינוי עילת גניזת התיק ל"חוסר אשמה". סיווג מסוג זה, להבדיל, נמחק לחלוטין מרישומי המשטרה הפנימיים, ומותיר גיליון נקי, בבחינת "השבת המצב לקדמותו".

והנה, המשטרה והפרקליטות מסרבות לאפשר לאזרח לצלם את החומר, שמא יבולע רע למתלונן השקרן. שימו לב: מתלונן שקרן מותר לו להגיש תלונת שקר. לנילון, החף, אין אפשרות לצלם את החומר ולהשיג על עילת הגניזה/סגירה.

כל זה, בניגוד חמור לסעיף 74 לחסד"פ, המאפשר עיון וצילום חומר חקירה לחשוד כנגדו הוגש כתב אישום; כל זה בניגוד חמור לאמור גם בפסיקת בג"צ 7256/95; כל זה בניגוד חמור לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו - הוא ה"מהפיכה החקיקתית" - חוק יסוד חוקתי על חוקי.

זכות העיון הינה זכות יסוד. זכות יסוד בלתי מנוייה. זכות העיון כמוה כזכות הבאה לידי ביטוי בחוק חופש המידע.

והנה, המשטרה והפרקליטות, בשרירות לב, במצח נחושה, עומדות בסירובן לאפשר לאדון פריד לצלם את חומר החקירה. כיצד יוכל להשיג ולערור תשאלו? - לאלוקים פתרונים.

אמור מעתה: זכות העיון הפכה לצנינים בעיני המשטרה והפרקליטות.
שם הם קוראים זכות זו, תוצאי בעיות בהבנת הנקרא של החוק, כ"זכות איון" - לאמור: לא תקבל, לא תעיין, לא תצלם, אין אין אין. זכות איון זו, במקום זכות העיון, הופכת אותנו למדינת משטרה, אשר בה הזכות היחידה הינה זכות ה"ביון". שושו. הכל דיסקרטי. חסוי. הם רוצים לדעת עליך הכל. מי מספר הנעליים שלך עד לדי.אן איי שלך. הכל. אפילו עם מי קיימת יחסי מין אמש.
האזנות הסתר שמבצעת המשטרה בניגוד לחוק - זה בסדר. זכות העיון? - יוק. ההגיון - השתחרר מזמן משירותו במשטרה ובפרקליטות. נס ליחו של ההגיון שם. השומר בשער פשוט אינו מאפשר ל"הגיוון" להיכנס פנימה אל תוך המשרדים שם.

המשטרה והפרקליטות - יחד ולחוד, פועלות בשרירות שלטונית. הן חייבות להעמיד לרשות האזרח החף את זכות העיון אך הן מצפצפות לא רק על האזרח, אלא גם על החוק ועל פסיקת בית המשפט העליון.

המסר העולה מראשן של המשטרה והפרקליטות אינו אלא זה: הן מעודדות אזרחים להגיש תלונות שקר במשטרה. בכך, נחסמת האפשרות של הנילון לעיין ולצלם את החומר על-מנת להשיג ולערור על עילת הסגירה של התיק. האזרח הופך להיות בן ערובה בידי מדינת משטרה זו.

היועץ המשפטי לממשלה - יושב מן הצד, ואינו מתערב. אומר כך: אם בסוגייה משפטית כה פשוטה הוא אינו מתערב - כיצד יצליח לכהן כשופט בבית המשפט העליון?

זוכרים את הפרקליט קיקרו [ציצרו]? כה אמר: "הוי הבית העתיק, כמה בלתי מתאימים הם אלו השולטים בך". הנה עוד דוגמא מצויינת לדברים החכמים שאמר קיקרו.

אין אבסורד גדול מדוגמא זו שהוצגה משום להמחיש כי המשטרה והפרקליטות מעודדות ומתמרצות אנשים להגיש תלונות כזב, ממילא לא יבולע להם. הם ינצלו זאת בכל סכסוך משפחתי, אזרחי, מסחרי וכיו"ב. גם את זה לא מבין אליקים רובינשטיין.

עובדה, אין בכלל פיקוח ובקרה על עבודת המשטרה.

היכן מבקר משרד המשטרה?

היכן מבקר משרד המשפטים?

היכן מבקר המדינה?

היכן היועץ המשפטי לממשלה?

ואחרון אחרון חביב. היכן ההגיון? היכן הראציו? היכן הידע המשפטי? היכן ההלכות המחייבות? היכן החוק?

החוק - כמוהו ככלב - נושך הוא את כולם - פרט את בעליו... זוכרים?

מדינת משטרה. עד לאן הגענו? מי יחליף סוף סוף את אנשי ה"מקצוע" היושבים שם בירושלים, בתקווה שיגיעו במקומם ידעני משפט אמיתיים.

מחר - זה יקרה גם לכם. זיכרו - הזהרתי.

ביום 2.12.02 הוגשה עתירה לבג"צ בעניין כאן - ואני מבטיח לכם כי "יש שופטים בירושלים" ויעשה צדק שמא "צדק אינו אלא רק שם של כוכב..."???

נעקוב אחר הפסיקה.

אני קורא מעל בימה נכבדה זו ללשכת עורכי הדין בישראל - לעשות כדי להצטרף לעתירתו של אותו אברהם פריד.

_______________
הכותב: משפטן, כלכלן, מוסמך במנהל עסקים.

תאריך:  11/12/2002   |   עודכן:  11/12/2002
פנחס (פיני) פישלר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
פעם, בימים טובים ולא כל כך רחוקים, היו ידידים וקרובי משפחה מטלפנים אלי ושואלים מה קורה בימי חמישי בתאריך זה וזה. לא תאמינו. הם היו עורכים חתונות, בר/בת מצוות על-פי הלוח שלי. אני הייתי האיש עם היד על הדופק, החכם שנתן להם אור ירוק להשיא את בניהם/בנותיהם.
10/12/2002  |  משה לרר  |   מאמרים
העולם נכנס למילניום השלישי עם מספר עובדות יסוד המשפיעות על כל מדינה וכל קבוצה בעולם, וברור שגם עלינו בישראל. בשלהי המאה ה-20, חזינו כיצד עוצמתה של הכלכלה בזירה העולמית דרסה, וממש הכחידה, אידיאולוגיות פוליטיות וחברתיות, היא שברה מוסכמות של ביטחון בין-גושי והפילה חומות בין עמים - כאשר עוצמה זו ניזונה מהמהפכה המדעית-טכנולוגית.
10/12/2002  |  יהודה דרורי  |   מאמרים
לאחרונה קיבלו חברי ארגון STEP ישראל, עורכי דין המתמחים בתחום דיני הירושה וניהול עיזבונות, פנייה מחברה אנגלית המתמחה במיפוי חומר גנטי. החברה האנגלית מציעה ללקוחותיה שירותי מיפוי ואחסון של חומר גנטי אנושי, זאת לטובת לקוחותיהם של עורכי הדין המעוניינים לצרף לצוואתם דגימה גנטית שלהם, כדי להבטיח כי הטוענים לזכות בירושה הם אכן צאצאיהם הביולוגיים.
10/12/2002  |  משרד עו"ד אלון קפלן  |   מאמרים
בשנתיים האחרונות ידעה תעשית הפרומושן בישראל עדנה רבה. עשרות רבות של ערוצים קמו ועימם מחלקות מיתוג ועיצוב. התחרות הקשה גבתה מחיר יקר, אך מנגד הובילה את מהפכת המיתוג והאריזה של ערוצי הטלוויזיה בישראל. רוב הערוצים ממותגים בכשרון רב ומעוצבים עד מאוד. ניתן לומר בפרגון רב שבעידן החדש שבוא אנו נמצאים, רוב הערוצים ובוודאי זכייני ערוץ 2, מעמידים מידי שבוע מסך מעוצב מאוד, עם מעברונים ממותגים ומושקעים שבניהם שפע של פרומואים מוכווני מיתוג, מטרה יום ושעה.
10/12/2002  |  גדעון עמיחי  |   מאמרים
(בראשית מ"ד) ח וַיִּגַּשׁ אֵלָיו יְהוּדָה וַיּאמֶר בִּי אֲדנִי יְדַבֶּר- נָא עַבְדְּךָ דָבָר בְּאָזְנֵי אֲדנִי וְאַל-יִחַר אַפְּךָ בְּעַבְדֶּךָ כִּי כָמוֹךָ כְּפַרְעה:
09/12/2002  |  ישעיהו נסים  |   מאמרים