יום שני 29 נובמבר 2021  10:46
הזיכוי וה"זאפטה" הנוספת

שמעון שבס זוכה בבית המשפט העליון. לאחר זיכויים של קהלני, נאמן, דרור חטר-ישי, אולמרט ורבים טובים אחרים, מוכח פעם נוספת כי יד קלה ורופסת משרבטת [כך ממש] כתבי אישום כאילו היו בעיני מקבלי ההחלטות שם חטיפי "במבה" או "ביסלי"; שוב ושוב נכשלים רובינשטיין וארבל; שוב קיבלו זאפטה איומה ב"פרצוף". מי ישלם את מחיר המחדלים? היכן מבקר המדינה?

▪  ▪  ▪
למעלה משש שנים נלחם שמעון שבס על חפותו. שש שנות "גיהינום" ויותר. טראומה. עצב. כעס. תסכול. עייפות חומר. כתב אישום הוגש נגדו, תוצאי קלות דעת / קלות ראש של ומצד הפרקליטות.

שוב ושוב נדמה כי כתבי אישום בפרקליטות מוגשים בקלות דעת, בקלות ראש. יד קלה ורופסת משרבטת [כך ממש] כתב אישום כאילו היה "חטיף" בקיוסק שכונתי. כאילו ב"במבה" או ב"ביסלי" עניין לנו. כותבים, משרבטים, מורחים, ורצים הלאה. שוב ושוב עולה כי אין לא בקרה ולא פיקוח על עבודת הפרקליטות.

נדמה, כי לא הופנם בכלל הלקח תוצאי הזיכויים של השרים יעקב נאמן ואביגדור קהלני ורבים אחרים וטובים. לא הופנם הזיכוי של אהוד אולמרט. לא הופנם זיכויו של מאיר שיטרית. לא הופנם זיכויו של אבי יחזקאל. לא הופנמו שם שורה ארוכה של זיכויים.
את פרשת עמוס ברנס לא שכחנו. את פרשת מע"צ גם לא שכחנו. את זיכוי שמחה דיניץ - גם לא שכחנו. את זיכוי ניצב יעקב גנות גם לא שכחנו. זיכויים של ניצבי המשטרה בפרשת נמרודי - בית הדין המשמעתי של המשטרה - לא שכחנו. זיכויו של תנ"צ שרביט - לא שכחנו. את ההתעללות וההתעמרות ברפול - הוא רפאל איתן גם לא שכנו. כל זיכוי כזה מלמד עוד ועוד על קלות בדעת הבלתי נסבלת - המנחה - בפרקליטות.

הרשימה, אגב, עוד ארוכה.

לו אני הייתי מביא לאבא תעודה כזו - עם כל כך הרבה "שליליים" היה פושט את החגורה ממכנסיו ומתחיל להצליף... כימי החינוך דאז - ימי החינוך ב"חדר" בגלות. ומנהל בית הספר מה היה אומר? והמורה?. והמרצה? והדיקן? ו"ועדת ההוראה"?.

הנה לכם:

כישלון ב"מועד א'". כישלון ב"מועד ב'". כישלון בבחינת אמצע. כישלון בבוחן ביניים. כישלון גם ב"מועד ג'". מה עושים עם ה"תלמיד" הכושל הזה...?.

שוב רואים אנו ולמדים אנו כי אלו היושבים בפרקליטות, ממהרים לשרבט - כך ממש - כתבי אישום. וכעת, קח את כספי החסכונות, טול עורך דין, וצא לדרך שש שנים ויותר לצורך תוכיח, אין לי אחות" - ואם יש לי היא אינה ...

שמעון שבס על משפחתו, כמו קהלני, כמו נאמן ואחרים, סבלו סבל רב מספר שנים. איש בפרקליטות לא משלם את המחיר. חסרי רגש יושבים שם. רומסים, הורגים כך ממש, נפשות בישראל, ועוד מחפשים קידום...?

בכירי הפרקליטות ומוסד היועץ המשפטי לממשלה מחפשים משרות. מבקשים לשמש כשופטי בית משפט עליון, שופטי בית משפט מחוזי וכגון דא. מקום בו יתעסקו המה בחיפוש "ג'ובים", ראוי היה כי יבצעו בדק בית בביתם פנימה.

הבית עליו אני מדבר הוא "בית ההדלפות". זה אשר הצנרת שם דולפת. לא רק הצנרת דולפת. גם כתבי האישום "דולפים". פרוצים ומחוררים המה כ"גבינה שוויצרית".

בשנים האחרונות קיבלו בפרקליטות כל כך הרבה "ציונים שליליים" מטעם בית המשפט העליון, עד כי לדעתי אי אפשר להשאירם באותה כיתה, אלא יש להרחיקם מ"בית הספר" - כך ממש.

לו תשמע דעתי, לאור זיכוי זה, יקבלו בכירי הפרקליטות על עצמם, אחריות, יתפטרו, ויצאו למשך שנים ארוכות להשתלמויות בתחום המשפט, לקורסים, לסדנאות וכיוצא כגון דא.

על-גבי לוח המודעות של לשכת עורכי הדין, ימצאו את רשימת הקורסים המתקיימים בשנה הקרובה.

הנה למדנו פעם נוספת כי היועץ המשפטי לממשלה, מר אליקים רובינשטיין, טועה פעם נוספת - פעם אחר פעם - בבחינת - דרכו "בקודש".

נכנע הוא, כך ממש, ל"החלטות" [שגויות] מצד הפרקליטות, מאשר הוא "על עיוור" כל המלצה להגיש כתב אישום, אומר "הן", "אמן", "כן יהי רצון" וממשיך לחטוף "זאפטות".

הדעת אינה סובלת כל כך הרבה כישלונות, במשך תקופה כה קצרה, ואיש אינו נותן את הדין.

רובינשטין מלמד אותנו כי הכישלון יתום הוא - להצלחה אבות רבים". והעם שומע את הקולות, רואה את המראות, ושותק. ומבקר המדינה - היכן הוא?.

כל שביקשתי לומר כאן אינו אלא כי הפרקליטות, המתגלה תדיר, במחדליה, מי ידע כמה מחדלים נוספים "נבלעים" ולא נחשפים ללמד עוד על מאות זכאים וחפים מפשע המרצים עונשים בבתי הסוהר - על לא עוול בכפם.

על החיפזון בפרקליטות ניתן ללמוד גם היום. עוד לא למדו את פסק הדין מהיום. עוד לא קראו אותו. עוד לא נועצו - וכבר "מאיימים" לבקש ד"נ [דיון נוסף] - ללמד כעוד על קלות הדעת ועל קלות הראש. פזיזות שם היא שם המשחק - כך נדמה - למרבה הצער. האימפולסיביות היא המובילה והמנחה - ולא שיקול הדעת המקצועי והמזוקק הצריך.

אליקים - על כישלון משלמים!.

ושוב אצטט את קיקרו [ציצרו] המשפטן הדגול: "יש משהו שאינו הולם, אפילו אם הוא מותר". ומשלי אוסיף כי בפרקליטות סדרת ה"אינו הולם" עולה על סדרת ההולם.

אחרי ה"זאפטה" הזו - הנוספת - זכות הציבור לקבל הסברים!!!.

__________________
הכותב: משפטן, כלכלן, מוסמך במנהל עסקים

תאריך:  30/01/2003   |   עודכן:  30/01/2003
פנחס (פיני) פישלר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
חשבתי שיהיה מעניין לראות מה קורה מאחורי הקלעים. הרי כולנו מתעניינים כמה אחוזים הצביעו מתוך בעלי זכות ההצבעה, ובטח ובטח מתעניינים מי ניצח, מי הפסיד, מי נסק ומי נחל אכזבה מפתיעה. אך מיהם המצביעים? מה גורם להם להצביע? מה מניע אותם? ומיהם אלו שמוסרים לנו את מעטפת ההצבעה הריקה.
29/01/2003  |  ענבל אביב  |   מאמרים
הצלחותיה הקודמות של מפלגת "ישראל בעליה" הפכו בבחירות האלו לכשלון מוחץ. ואשמים בכך ראשי המפלגה הזו וביחוד המוח הקובע שם : נתן שרנסקי. 3 גורמים חברו יחד לכשלונם.
29/01/2003  |   יהודה דרורי  |   מאמרים

28/01/2003  |  יואב יצחק  |   מאמרים
בימים אלו מתנהל במגזר הערבי בישראל ויכוח סביב סוגיית החרמת הבחירות לכנסת. הקריאה להחרמת הבחירות המופנית מצד יחידים וקבוצות כדוגמת תנועת "בני הכפר" והנהגת "הפלג הצפוני" של התנועה האיסלמית מנומקת בתחושת אי השייכות למדינה ולמוסדותיה, במדיניותה של ישראל כלפי המגזר הערבי וכן בטיעון שחברי הכנסת הערבים במילא אינם פועלים למען הציבור הערבי אלא למען האינטרסים האישיים שלהם.
27/01/2003  |  ממר"י  |   מאמרים
אפשר להתווכח עד מחר אם הבחירות הקרובות טובות או לא טובות לעם ישראל, אך מה שבטוח הוא שהן טובות, אפילו טובות מאד, לפעילות קד"מ.
27/01/2003  |  יחילצ'וק נפתלי  |   מאמרים