שבת 04 דצמבר 2021  03:15
ה"דוגמא האישית" של רובינשטיין

"יהי כבוד חברך חביב עליך - כשלך". את המימרה הידועה הזו לא למד היועץ המשפטי לממשלה הרואה עצמו מועמד לשמש כשופט בית המשפט העליון

▪  ▪  ▪
בימים אלו פנתה מועצת העיתונות [להלן: המועצה], יחד עם נשיאה הפרופסור המלומד פרופ' מרדכי קרמניצר, מומחה למשפט הפלילי, ידען של ממש, לוועדה למינוי שופטים והביעו את הסתייגותם באשר ל"תכנון" למנות את היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לבית המשפט העליון.

המועצה מבקשת למחות [לשון המעטה] בפני הוועדה למינוי שופטים על התנהגותו של רובינשטיין כלפי אמצעי התקשורת, כפי שבאו לביטוי בפרשות שונות ומשונות.

למועצת העיתונות, ולפרופסור קרמניצר העומד בראשה, נימוקים מנימוקים שונים, באשר לצורך לתהות שוב, לשקול מחדש, לחשוב, לבדוק, לדרוש ולחקור האם בכלל מתאים היועץ אליקים רובינשטיין לשבת על כס בית המשפט העליון.

והנה, בזה אתמול ממש, יום ב' בשבוע, בא היועץ המשפטי לממשלה, עוזב הכל, ותוקף בחריפות את התנגדות הוועדה למינויו.

הוא מגייס לצורך כך את דובר משרד המשפטים, אשר מוציא את תגובתו, כאילו ב"עובד פרטי" או "אישי" עניין לנו. אך לא על כך אני מלין. אני מלין כלפי רובינשטיין והתנהגותו כפי שתפורט כאן.

למה? - הואיל ולימדוני מורי ורבותי המלומדים אודות המימרה הידועה לכל: "יהי כבוד חברך חביב עליך - כשלך". והנה, בא היועץ המשפטי לממשלה ומגלה את "רגישותו" הגדולה כלפי עצמו בלבד.

כבוד האדם - הוא ערך חשוב רק בכל הקשור לרובינשטיין עצמו.
רובינשטיין רגיש כלפי רובינשטיין בלבד.

זה אותו רובינשטיין אשר ביד גסה, בהינף קולמוס ואגודל, ועוד מבלי לנמק בכלל [בניגוד חמור להנחיות היועץ המשפטי לממשלה - כפי שהוציאן בזמנו הנשיא שמגר עת שימש כיועץ משפטי לממשלה] ביקש לעכב הליכי קובלנות פליליות פרטיות שהוגשו על-ידי הח"מ כנגד מספר עיתונאים, חלקם הגדול מסתובבים בפרוזדורי הפרקליטות, אשר לימים מהרו להתנצל בפומבי כלפי הח"מ באופן גורף, לעניין פרסומי לשון הרע.

הנה, זה רובינשטיין האיש אשר לפתע מבטל את כל עיסוקיו, כלא היו, ומתפנה, בין יום, כל כולו, לעסוק בעצמו ובכבודו שלו.

זה רובינשטיין האיש החס אך ורק על מעמדו, על שמו הטוב, על כבודו, על משלח ידו, על פרנסתו. זה רובינשטיין האיש אשר באחרים, מתעלל, כך ממש. מתעלל בכך שמושך את עניינם שנים על גבי שנים. אין לו זמן. איש עסוק הוא.

מאות החלטות הוא "מושך" חודשים, שנים, כי "אין לו זמן".

אלא, שמתברר, כי האיש איננו עסוק, כאשר מסתבר שיש מי המתנגדים למינויו. או אז, כנשוך נחש הוא קופץ ממאורתו, ויוצא חשבון עם מתנגדיו - באמצעות דובר משרד המשפטים. זו הדוגמא האישית שלו. כך הוא נוהג.

על חופש הביטוי הוא לא שמע. על הזכות להביע דיעה הוא לא למד. כל אלו פסולים בעיניו, כאשר "דנים" אותו עצמו.

אז הא לכם את פרצופו האמיתי של האיש הרואה עצמו "מתאים" לשמש כשופט בבית המשפט העליון. "אני ואפסי עוד".

אגב, זוכר אתה אליקים את הלל הזקן [והחכם] בכל הקשור ל: "ואהבת לרעך כמוך" - "זו כל התורה על רגל אחת - ואידך פירושו זיל גמור"...?

טומי לפיד. שר המשפטים. שמע טוב אבא של יאיר... ביום ד' הקרוב אתה משתתף בטקס מסויים מאד בהרצליה אשר רק מתוך ענווה וצניעות אינני מוצא לצריך לפרט על שום מה ולמה.

גם אני אהיה שם. כמשתתף. יש לי מכתב שהכנתי בעבורך. אמסור אותו לנהגך. קרא אותו... למד אותו... וחשוב עליו... מחשבה נוספת.

וזאת יש לזכור: לעם ישראל, "עטור" הקשיים, מגיע גם קצת "נחת" מבית המשפט העליון, היקר לכולנו, הראוי לאייש ידענים, מחד, ונותני דוגמא אישית, מאידך.

לא מגיע לנו את זה שהתעמר בכל כך הרבה אנשים, כל כך הרבה זמן.

___________________
הכותב משפטן, כלכלן, מוסמך במנהל עסקים

תאריך:  20/05/2003   |   עודכן:  22/05/2003
פנחס (פיני) פישלר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות

19/05/2003  |  עמוס באר  |   מאמרים
כאשר נבחר ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, לקדנציה הראשונה שלו - הוא נתן התחייבות ברורה לאזרחי ישראל לפיה לא יתנהל בשום שלב מו"מ תחת אש, וזאת בניגוד לקודמו בתפקיד - ברק - ממשיך דרכו של יצחק רבין המנוח אשר המציא את הסיסמא המבישה: "ננהל מו"מ כאילו אין טרור ונלחם בטרור כאילו אין מו"מ".
19/05/2003  |  יוסי פוקס  |   מאמרים
הניו-יורק טיימס, אחד העיתונים המובילים בעולם, הרשים את גולשי אתר האינטרנט שלו עם פינה חדשה ומעניינת. "תמונת הטרור הכוללת", מכונה הפינה (קישור משמאל). עמוד הבית של אתר האינטרנט מסביר כי מדובר בתמונה כוללת של הטרור העולמי.
18/05/2003  |  גיל איל  |   מאמרים
בעקבות פרסום מסקנות ועדת פיינרמן בנושא המים לחקלאות שוב החל מחול השדים המחזורי בכלי התקשורת נגד החקלאות וההתיישבות. כותבי טורים שונים שלפו ממחשביהם את מאמרי ההסתה נגד החקלאים השמורים עימם לשעת כושר ויצאו חוצץ נגד החקלאים, ראש הממשלה ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ אברהם הירשזון.
18/05/2003  |  עמי אוליאל  |   מאמרים
סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה שפורסם השבוע, מעלה נתון קשה: 23% מהציבור היהודי בישראל סבורים כי "דמוקרטיה אינה שיטת השלטון הטובה ביותר".
18/05/2003  |  עומר כרמון  |   מאמרים